VODVİL Atölyesi

29 Temmuz – 3 Ağustos 2024 / Toplam 6 gün, 36 saat
Hergün 11.00 – 17.00 saatleri arasında.
Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.
https://teatermasker.dk/

Eğitim dili İngilizce olup, eğitim süresince İngilizce-Türkçe tercüman olacaktır.

1 Haziran’a kadar erken kayıt ücreti: 300 Euro
1 Haziran sonrası kayıt ücreti: 350 Euro
Kayıt olmak için [email protected] ‘a mail atabilirsiniz.

 

Vodvil Atölyesi

“Şehrin Sesi”, Popüler kültür ögelerini, tür ve biçimlerin baş döndürücü bir karışımını, garip bir mizah ve günlük olayları içeren bir tiyatro türüdür. Geleneksel olarak Vodvil gösterileri, bu karmaşayı şehirde ve de ötesinde neler olup bittiğine dair esprili bir yoruma dönüştürüyor. Bazen heyecan verici ve tuhaf, kimi zaman da dokunaklı ve sevecen, ama ayakları hep yere basan; insanlık durumunun (Conditio Humana) iniş ve çıkışlarına doğru samimi ve içten, ama çarpıcı bir gezinti. Kısa Vodvil gösterileri hazırlamak için farklı Lecoq tekniklerinin çalışılmasını amaçlayan atölye kapsamında clown’ın patlayıcı buluşları, Larva maskelerinin şiirsel nostaljisi, Commedia dell-arte’nin akıl almaz çılgınlığı ve Melodramanın tutkulu deliliği kullanılacaktır. Atölye ayrıca Vodvil geleneklerine kısa bir tarihsel ve teorik giriş içermektedir. Atölye, Vodvil ve Kabare gösterileri hazırlamak için biçim, araç ve yöntemlerin aktarılması ve oyuncuların becerileri, yaratıcı potansiyelleri, fiziksel varlığı ve sahne etkilerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Eğitmenler:

John Finbarr Ryan

Finbarr Ryan, otuz yılı aşkın süredir fiziksel komedi, sirk, tiyatro, vodvil, kabare üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Oyuncu ve maske yapımcısı olan Finbarr, Kopenhag’da Fiziksel tiyatro okulu olan Commedia School’da eğitim aldı ve çalışmalarında temel üç alanda uzmanlaştı: Maske, Clown ve Grotesk. Dario Fo ve France Rame ile hikaye anlatıcılığı üzerine çalışan Finbarr daha sonra Donato Sartori ile uzun yıllar maske yapımcılığı üzerine çalıştı. İtalya’da Carl Mazzone- Clementi ile Commedia del Arte üzerine çalıştı ve bu alanda birçok performans üretip dersler verdi. Çalışmalarını maske yapımı, maskeler ve maskenin modern tiyatrodaki yeri üzerine araştırmalar yaparak sürdürmektedir.

 

Petra Föhrenbach

Petra Föhrenbach, Berlin Humboldt Üniversitesi tiyatro ve kültürel incelemeler mezunudur. Tiyatro araştırmacısı ve dramaturgu olarak Almanya, İtalya ve İskandinav ülkeleri gibi Avrupa’nın birçok üniversitesinde dersler veren Föhrenbach, şu sıralar Berlin Sanat Akademisi ve Kopenhag Üniversitesinde, Commedia dell´Arte sanatının maskeyle iletişim olanakları ve sosyal tarihi derslerini veriyor. Uzun yıllar tiyatro makyajı üzerine çalışmalar yapan Petra, “Grips Theater Berlin” makyaj bölümü lideri olarak çalıştı. Avrupa’daki birçok tiyatro ve kurumda maskelerin hareketi, kültürel tarihi ve pedagojisi üzerine dersler verip, tasarımlar yaptı ve projeler gerçekleştirdi. Commedia School’da makyaj ve maske dersleri de veren Petra, güncel olarak, fiziksel tiyatro ve sosyal değişim üzerine araştırmalarını sürdürmektedir.  Eğitmenler hakkında daha fazla bilgi için:

http://teatermasker.dk/workshops/performing.htm