JONATHAN PAUL COOK ile Fiziksel Komedi Atölyesi

 22-27 Temmuz 6 gün, 36 saat

Her gün 11.00-17.00 saatleri arasında

Kontenjan 20 kişi

Eğitim dili İngilizce olup, eğitim süresince İngilizce-Türkçe tercüman olacaktır

1 Haziran’a kadar erken kayıt ücreti: 300 Euro
1 Haziran sonrası kayıt ücreti: 350 Euro
Kayıt olmak için [email protected] ‘a mail atabilirsiniz.

Bedenden Metne Fiziksel Tiyatro

Sessizlikten Yola çıkan/Sessizliği Kıran Oyunculuk

İster Komedi ister Trajedi olsun, “söz tiyatrosu” fiziksel tiyatronun çocuğudur. Söylenen söz de dahil olmak üzere herhangi bir eylemi gerçekleştirme dürtüsü bedenden kaynaklanır. Bir metnin ima ettiği tutkular, bedeni ifadesel eyleme teşvik edebilir. Atölye ruhu hafif ve eğlenceli olacak ama bu bizi egzersizlerin derinliğinden uzaklaştırmayacak. Teknik beceriler veya karmaşık temaları ve ilkeleri inceleyeceğiz! Bedenle, konuşulan sözlerin, dinamik bir taşıyıcısı gibi çalışacağız.

 

Dizelerin, kafiye ve ritmin sanki birer maske takmış kelimeler gibi olduğunu ve arzular ile niyetlerin oyuncular arasındaki dramatik alana doldurduğu ‘etki müziği’nin nasıl oluşturulduğunu göreceğiz; sonrasında da oyuncuların nasıl bu müziğe göre dans ettiğini.

 

JONATHAN PAUL COOK kimdir?

Elli yılı aşkın bir kariyere sahip olan Jonathan Paul Cook, aktör, yönetmen ve/veya oyun yazarı olarak on dört ülkede çalıştı ve on bir ülkede tiyatro eğitmenliği yaptı. Kendi deyimiyle, işi onu Vancouver’dan Viljandi’ye, Tampere’den Tabarka, San Diego’dan Slovenya’ya, Kopenhag’dan Katmandu’ya götürdü.

Jonathan Paul Cook, 1946’da İngiliz tiyatrocu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha çocukken Kanada’da sahnede ve televizyonda profesyonelce rol aldı. Profesyonel olarak. Goddard College, Vermont, ABD ve Jacques Lecoq Ekolü, Paris,Fransa (1968 – 1970)’da tiyatro okumak için öğrenimini yarıda bıraktı.

1970’lerde uluslararası alanda tanınan ve merkezi şu anda Fransa’da bulunan Footsbarn Tiyatrosu, Cornwall, Birleşik Krallık ile Dell Arte Players Company, Blue Lake, Kaliforniya ‘nın kurucu ortağı oldu. Her iki topluluk da halen aktif olarak turneye çıkıyor. DellArte Uluslararası Fiziksel Tiyatro Okulu’nda yıllarca yönetmenlik ve Humboldt Eyalet Üniversitesi, Kaliforniya’da mim alanında öğretim üyeliği yaptı.

1990’larda özellikle Howard Barker’ın metinleri üzerinden insan doğasının paradoksal ve çözümsüz yanlarına ilişkin dışavurumcu üretimlerde uzmanlaşan Danimarka’daki Bruthalia Teater’ın kurucuları arasında yer alıp yapımlarını yönetti. Odense Tiyatrosu’nun üç sahnesini de kapsayan Danimarka’nın her yerindeki topluluklar için oyunlar yönetti.

1984’ten bu yana Danimarka Sahne Sanatları Okulu’nda (DDSKS) ile Scenekunst Akademisi, Fredrikstadt, Norveç (2006 – 2012)’te eğitmenlik yapmanın yanış sıra jüri üyeliği yapmanın yanı sıra, her iki okulun oyuncu seçmelerinde jüri üyeliği yapmaktadır.

2023 yılında Nepal Katmandu’daki Shilpee Tiyatrosu için beş haftalık oyunculuk atölyesi düzenledi.

 

DDSKS’de Jacques Lecoq’un pedagojik çerçevesinin genişletilmiş tanımı çerçevesinde tiyatro dersleri vermektedir.  Stilistik dönüşümün gerçek kaynağı ve topluluk oyununun anahtarı olarak, oyuncunun “süper” metni (bir oyuncunun sahnede orada durmasının çeşitli ve gizlenemez nedenleri) üzerine çalışıyor.  Ancak Jonathan Paul Cook eğitiminde, oyuncuların iç dünyalarından ziyade aralarında olup bitenleri araştırmakla daha fazla ilgileniyor çünkü etkileyici hikayeler burada yattığını düşünüyor.

Jonathan Paul Cook, 1984’ten beri Skuespillerskolen ved Odense Teater’da (şimdi DDSKS Odense) öğretmenlik yapıyor.

Joanthan Paul Cook, Danimarka Tiyatro Ansiklopedisi Gyldendals’a 2007 yılında dahil edilmiştir. 1990’dan beri Danimarka Sahne Yönetmenleri Birliği’nin (FDS) üyesidir.