HAMLET

CLAUDIUS
Hamlet Polonius nerde?
HAMLET
Yemekte.
CLAUDIUS
Yemekte mi? Nerde?
HAMLET
Yemekte değil, yenmekte. Toprak kurtçuklarından oluşan bir heyet üzerinde toplanmış bulunuyor. Kurtçuk insanı yiyebilen tek imparatorumuzdur. Hayvanları bizi semirtsinler diye semirtiriz. Biz de kurtçuklar semirsin diye semiririz. Şişman kralla zayıf dilenci aynı masanın iki ayrı tabağıdır. İşte son.
CLAUDIUS
Tüh tüh tüh.
HAMLET
İnsan, kral yemiş bir kurtçukla balık avlayabilir ve o kurtçuğu yiyen balığı da ham edebilir.
CLAUDIUS
Ne ima ediyorsun?
HAMLET
Hiç. Tam olarak hiç… Sadece bir kralın dilencinin bağırsağında gezinebileceğini söylemek istedim.

Yazan: William Shakespeare

Çeviren : Onur Ünsal – Emre Adıyaman

Yöneten : Kemal Aydoğan

Sahne Tasarımı : Bengi Günay

Işık Tasarımı : İrfan Varlı

Afiş Tasarımı: Cem Dinlenmiş

Oynayanlar

Hamlet : Onur Ünsal

Gertrude : Esra Kızıldoğan

Ophelia : Kübra Kip

Claudius : Murat Tüzün

Polonius, Osric : Timur Acar

Laertes, Guildenstern : Mert Şişmanlar

Horatio, Rosencrantz : Çağlar Yalçınkaya

Hayalet, Oyuncu Kral : Hasan Demirtaş

Oyuncu Kraliçe, Mezarcı : Ulaş Kaya

Süre: 2 perde 120′

+12

BASINDA ÇIKANLAR

20.5.2017 – Cumartesi
20.05.2017 yesilgazete.org – Deniz Koloğlu

https://yesilgazete.org/blog/2017/05/20/insan-kral-yemis-bir-kurtcukla-balik-avlayabilir-sonra-tuttugu-baligi-ham-diye-yutabilir/#_ftn1

25.1.2016 – Pazartesi
Mekan Sanat Programı – moda sahnesi

https://youtu.be/n3EGnC5vLIo

18.10.2014 – Cumartesi
Mimesis Dergisi – Şule Ateş

http://mimesis-dergi.org/2014/10/i-am-hamlet-chapulling-hamlet/

5.10.2014 – Pazar
karanliktakizenci.wordpress.com – Özgenur Korlu

https://karanliktakizenci.wordpress.com/2014/10/05/hamlet-deli-kilifinda-saklanan-akli-selim/

12.11.2013 – Salı
Metin Boran – evrensel.net

http://www.evrensel.net/yazi/69784/moda-sahnesinde-hamlet

PROVA NOTLARI

5.10.2013 – Cumartesi
Tüm ekip saat 14:00’te büyük salonda toplandık. Dünkü temizliğe kaldığımız yerden devam ettik. Hareketli tribünümüzün tamamını açıp dip bucak temizledik. Temizlik sonrası, Ka’nın isteği ile dekorlarımızın üzerine yazılar ve şekiller çizdik. Hazırladığımız sahnemizden, salonumuzdan ayrılarak yemek arası verdik. Dönüşte Ka, Onur Ünsal, Timur Acar, İnan Ulaş Torun Habertürk gazetesinden Ece Saruhan’a röportaj verdiler. Saat 21:00’de oyunun baştan sona akışını aldık. Ka, aldığı notları oyun sonrası oyuncularla paylaştı ve provaya son verdik.

4.10.2013 – Cuma
14:10’da tüm ekip toplanmış, tam provaya başlayacak iken kronik ışık arızası tekrar oluştu ve salon karanlığa büründü. Ka ve ekip sürekli hale gelen bu arıza nedeniyle bir süre hararetli bir konuşma yaşadı. Işıkların olmadığı dakikalarda oyuncular kendi başlarına ısındılar ardından temrinli ezber provasına geçtik. İlk perdenin ezberi bittikten sonra Ka provanın bittiğini söyledi ve herkesin büyük salon temizliği için hazırlanmasını söyledi. Gece 01:00’e kadar süren temizlik sonrası biraz pis, biraz yorgun ama başarmanın verdiği haklı gurur ile çeşitli apartman dairelerine doğru usulca uzaklaştık.

Hamlet Örgütlenmektir.

“Mizantrop”
[1] Toplumdan, insandan kaçan kimse, merdüm
[2] İnsandan nefret eden kimse

3.10.2013 – Perşembe
Bugün e-bilet satışlarımız başladı. İnsanların biletlere gösterdiği ilgi heyecanımızı perçinledi ve provaya bu enerji ile başladık. Janbi ile kondisyon çalışmamızın ardından ikinci perdenin provasına geçtik. İkinci perdenin ayrıntılı provasından sonra oyunun baştan sona akışını aldık. Son olarak oyun sonrası selamlama ile ilgili küçük bir çalışma yaptık ve provayı 00:32’de bitirdik.

Hamlet Örgütlenmektir.

Günün Şarkısı: Neşet Ertaş – Neredesin sen
(ekibe Black Label ısmarlayan Ulaş)
Osrick: Efendim nasılsınız?
Ulaş: Kendi Black Label’ımda ölüyorum Osrick.

2.10.2013 – Çarşamba
3 günlük aranın ardından çalışmak için büyük salonda toplandık. Hareketli sahnemizin 3 metre daha büyümüş, oyunda kullanılacak halini ilk defa görme şansımız oldu. Janbi ile kondisyon çalışmamız da ilk defa sahne üzerinde oldu. Ka, dekor ile ilgili değişiklikleri bildirdi. Sahne buna göre tekrar düzenlendi. Provalarda artık Hamlet harici bir konunun konuşulmaması kararı alındı. Oyun ile ilgili çevrenin Hamlet’i nasıl gördüğünü, davrandığını konuştuk. Cumartesi günü kostüm ve malzemelerin eksiksiz olduğu bir prova yapılacağı için tüm eksiklerin listesi çıkarıldı. Ardından tüm sahnelerin ayrıntılı çalışmasını yaptıktan sonra provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
Polonius: Dert nedir?
Hamlet: Kimle kimin arasında?
Polonius: Okuduğun şeyin derdini sordum.
Onur: Begonya begonya vitray vitray
(Ka yanına gelince)
Timur: Abi uzaktan izle valla güzel olacak, yanıma gelince geriliyorum.

28.9.2013 – Cumartesi
18:00’da büyük salonda toplandık ve dünkü akış ile ilgili aldığımız notları konuştuk. 18:22’de hızlı bir ezber akışı almaya başladık. Ezberin ardından birinci sahneden genel akışa çok yakın bir çalışma yaptık. Ka aralarda nadiren küçük uyarılarda bulundu. 19:39’dan 20:30’daki seyircili akışa kadar ara verdik. Akış sonrası seyircilerin görüşlerini aldığımız küçük dost meclisi tadındaki sohbetin ardınan provayı bitirdik.

27.9.2013 – Cuma
19:00’da büyük salonda topladık. Ka, stüdyo sahnede Bütün Çılgınlar provasında. Biz de bu arada ezber alarak Ka’nın gelmesini bekliyoruz. Ezberin ardından Ka da aramıza katıldı ve bir süre tribüne yerleştirilecek koltuk seçimi ile ilgili konuştuk. Bu sırada tiyatromuzda şu gibi gelişmeler oldu: Ses sistemimizin kolonları geldi, stüdyo sahnenin yer kaplaması bitti. Bütün Çılgınlar ekibi ve bir kaç başka dostun da katılımıyla seyircili akışımıza geçtik. Akış sonrası eğlenceli bir sohbetin ardından evlerimize dağıldık.

Hamlet Örgütlenmektir.

25.9.2013 – Çarşamba Provaya başlamadan önce her oyuncuya bir kutu verildi. Bu inşaat ortamında eşyalarını koymaları, kaybolmaması ve kirlenmemesi için burada saklamaları istendi. Hasan, hayalet kostümünü giyerek yanımıza geldi. Hayalet olgusunun oyuna nasıl işlendiği hakkında Ka bize bilgiler verdi. Provaya da 7. sahneden başladık. Ka, oyun sahnesine geldiğimizde buranın ayrıntılı bir çalışmasını yaptırdı ve burada çalan şarkının türkçe sözlerini istedi. Oyunun son cümlelerinden çok memnun olmayan Ka, buranın tekrar çevirilmesini istedi. 22:48’de görece erken bir saatte de provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
(sözsüz oyun sahnesine geçildiğinde)
Ka: buraya bir çözüm bulalım artık gidişat kötüye gidiyor.
Onur: Hamlet; bir Danimarka pornosu.

24.9.2013 – Salı
15:11’de ses çalışması ve beden egzersizleriyle provaya başladık. Ka, dekor ile ilgili ekleme ve çıkarmaları bildirdi. Fuayeden ve merdivenden gelen inşaat seslerini azaltmaları için müzakerelere başladık. Görece başarılı olduktan sonra oyundaki eksik malzemelerin giderilmesi için çalışmalara başladık. Pazar günkü akış hakkında konuştuk. İlk defa seyirci ile buluşmanın getirdikleri/heyecanı/stresi ve bunun oyuna pozitif/negatif yansımalarını tartıştık. Genel olarak herkes yaşanan bu tecrübeden memnun olduğunu dile getirdi. 19:16’da sahne çalışmasına başladık. Cladius ve political correct konusu üzerine Ka kısa bir anlatı yaptı. Ardından sahnenin büyüyeceğini ve merdivenlerin geleceği yeri bizlere gösterdi. Bir süre çeviri ile ilgili konuştuk ve çevrilirken kaybolan anlamları tartıştık. Karakterleri daha iyi anlayabilmek için günümüzden tanıdığımız insanlarla özdeşlikler yakalamayı ihmal etmedik. Hamlet ve diğerleri ile ilgili çözümlememizi genişletip eylem ve simülasyon olarak ele aldık. İlk perdenin çalışmasını bitirdikten sonra provayı da bitirdik.
Hamlet Örgütlenmektir.

———————————————

(İngiltere’deki ilkokul çocuklarının eğitimi üzerine)
Onur: Sonra da güneş batmıyor amına kodumun ülkesinde.

———————————————

Hasan: Ben orayı alevlere gidiyorum azap diye düşündüm.
Onur: Orada Erdal Abi olacağı için doğru bir yer azap için.

——————————————-

22.9.2013 – Pazar
15.00’te başlaması gereken prova, geç gelmeler dolayısıyla ve ka’nın tatlı/sert uyarıları sebebiyle, saat 15:24’te başladı. Sahne üzerinde çalışırken, ara ara çalışmaları durdurarak, Rozencrantz’ın karakteri, tavırları ve duygularını, oyunda kullanılması öngörülen ışık tasarımını, Ophelia’nın ölüm sahnesini konuştuk. 18:12’de provayı bitirdik, 20:30’daki seyircili akışa kadar ara verdik. Tekrar salonda toplandığımızda sahneyi ilk haline getirdik. Marke kıyafetlerimizi giydik. Seyirciler salona alındı. İlk seyircili akışımız için her şey hazırdı. Akış sonrası seyircilerin fikirlerini sorduk, gayet eğlenceli bir sohbet kıvamında geçen bu geri dönüşlerin ardından tiyatrodan ayrıldık.

Hamlet Örgütlenmektir.
Esra: Peki bu içki bana nasıl geliyor abi?
Ka: İyi geliyor valla ama iki shottan fazla içme.

———————————————————–

Ka: Saat kaç?
Asistan: 18:00
Ka: 18:30’de ne olursa olsun bitiriyoruz provayı.
Onur: Abi zaten son sahnedeyiz.
ka: Bugün ekip müthiş, benim hiç bir şey bilmediğimi düşünüyor.

———————————————————

21.9.2013 – Cumartesi
19:07’de provaya sahneyi temizleyerek başladık. Dekorları yerleştirdik. Dekorların üzerine oyunun ve karakterlerin etkileşimde bulunduğu kavramların, nesnelerin, olguların resimlerini çizdik. Kurukafa olgusunun üzerine de konuştuktan sonra (telaşlanmayın olmak ya da olmamak deyip kurukafa çıkarmayacağız) ilk perdenin sahne çalışmasına geçtik. Sahne çalışmaları sırasında 3. ve 4. sahnenin hızına/temposuna, sahne geçişlerine, Hamlet’in hangi sahnede nasıl bir duyguda olduğuna dikkat ederek çalışmalarımızı sürdürdük. Ophelia’nın hangi kitabı okuması gerektiğine, önde oyun oynanırken sahnede olmayanların yapacaklarına/duygularına dair tartıştıktan sonra 22:30’da provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
Ulaş: Ben kraliçeyi kesebilir miyim memelerini falan?
Esra: Daha ne soruyorsun? Yedin bitirdin zaten.

———————————————————–

(tespit bizim işimiz)
Polonius = dolaylı pezevenk

20.9.2013 – Cuma
Bugün içimizde dekor ile sahnede çalışmanın verdiği haklı bir enerji var. Ka, pazar günü seyircili akış olacağının haberini verdi ve bunun için herkesten marke kostümler istedi. Ulaş bugün provada yoktu, bu yüzden onun olduğu sahneleri atarak akış aldık. Perde arasında Ka herkesi kulise yolladı, ekip olarak ilk defa kulise gitmenin de hazlı gururunu yaşadıktan sonra ikinci perdeden akışa devam ettik. Ka, oyuncuların oyundaki duruşları ve çevreleri ile etkileşimini anlattı. Hamlet’in İngiltere’ye gitmesiyle kişilerde ve çevrede oluşan boşluk/değişimler hakkında bilgi verdi.

Esra: Murat düşse domino taşı gibi devriliriz.

18.9.2013 – Çarşamba
18:20’de provaya dekorlarımızın boyanmış olduğunu görerek mutlu mutlu başladık. 15.06’da Volkan ile ses/nefes, 16.03’te Janbi ile kondisyon çalışması yaparak çalışmamızın ilk bölümü bitirip 17.15’te yemek için ara verdik. 18.20’de Horatio – Hamlet ile başlayan ikinci bölümde 10. sahneye kadar çalıştık. Kısa bir çay arası olarak başladığımız arada uzun bir sohbete giriştik. Duyular üzerine başlayan sohbetimiz Shakespeare’in esasen ne kadar politik bir yazar olduğunu konusuna evrildi. Bu evrim Ophelia’nın delirmesini anlamlandırmamız adına çok yararlı oldu. Ophelia iflas eden paradigmadır derken Ka ödev vermeyi de ihmal etmedi: Paradigma nedir? Hoş sohbet sonrası Ulaş ve Onur eskrim çalıştılar ve 12 sahneyi da prova ederek 21.55’te günü bitirdik.

Hamlet Örgütlenmektir.

———————————————

Ulaş: Hamlet 4.hakemin yanında oyuna girmeye hazırlanıyor.

16.9.2013 – Pazartesi
Provaya 16:56’da 7 kişi ile büyük salonda başladık. İlk olarak birinci sahneyi ayrıntılı bir şekilde çalıştık. Ara vermemizle birlikte Ka, bizimle delirme/delirebilme ve paradigma üzerine konuştu. Farklı paradigmalar tarafından oluşamayacak iletişimler üzerine, aynı paradigmayı tutturarak bir konuşma yapmaya çalıştık. Bu kısa deliliğin ardından 3. ve 4. sahnenin ezber ve sahne üstü çalışmasını yaptık. Bugüne damgasını vuran karakter, ‘Gerçekten de bu kadar aymaz mı?’ sorusu etrafında şekillenen tartışmayla Gertrude oldu. Hamlet’in ilk folyosuna kadar dönüş yaptık, kafamızdaki soru işaretlerini giderdik. Saatlerimiz 23:43’ü gösterdiğinde 8. sahneye kadar prova almıştık, bunun devamında 10. sahneyi uzun bir şekilde tartıştık ve 01:10’da provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
ka: Hamlet karşısına çıkan herkesi eritiyor.
Onur: Henüz yapamıyor olabilirim ama ileride başaracağım.

———————————————————————————–

ka: Demek ki yalnızlık iki kişi olunca başlıyor.
Ekip: OOOOOO !!!

————————————————————————————-

(Şaka kaka oldu)
ka: Merhaba Kemal ben.
Ulaş: Ulaş ben merhaba.
ka: Ağzını yüzünü kırarım

—————————————————————————

(Yukarıda da bahsettiğimiz tartışmanın vardığı noktayı şöyle izah edelim)
Ulaş: 05 Ulaş sinirlendi. Ben bugün taksiye çıkmıyorum abi.

———————————————————————

Günün Şarkısı: Orhan Gencebay – Bitecek Dertlerimiz
Günün Şiiri: BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY – Can Yücel
başka türlü bir şey benim istediğim
ne ağaca benzer, ne de buluta
burası gibi değil gideceğim memleket
denizi ayrı deniz,
havası ayrı hava.
bir başka yolculuk dalından düşmek yere
yaşadığından uzun
bir tatlı yolculuk dalından inmek yere
ağacın yüksekliğince
dalın yüksekliğince rüzgarda
ve bir yeni ömür
vardığın çimen yeşilliğince
nerde gördüklerim
nerde o beklediğim
rengi başka
tadı başka..

5.9.2013 – Perşembe
Saat 11:00’da tiyatroya geldik. Ancak hem büyük salonda hem de stüdyo sahnede inşaat çalışması olması nedeniyle, ısınmak ve kondisyon çalışması yapmak için Yoğurtçu Parkı’na indik. 1 saatlik bir çalışmanın ardından Stüdyo sahneye geldik ve temizlemeye başladık. 13:02’de 13. ve 14. Sahneyi çalışmaya başladık. 14:56’da yemek arası verdik. Ara dönüşü aynı sahneleri çalışmaya devam ettik. Bu sahnelerin ardından 16. ve 17. sahneyi de çalışarak provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
Cladius: Buraya bir anıt dikilsin!
Ulaş: Adamsın.

Timur: Bu şapka ne biçim kokuyor arkadaş! Bu neyin kafası?

Ka: Ya ben atacağım bu sahneyi galiba.
Ulaş: Bugün valla iyi çalıştık. O krala bağırışlarım falan, Kemal abimin gözüne girdim herhalde.

(temrin esnasında Alper’i amuda kaldırmaya çalışırken)
Murat: Birini bir bacağı omuzunu alsın, diğeri de aynı şeyi yapsın.
Ulaş: Ki belini daha kolay kırabilelim, altı ay altına sıçsın.

3.9.2013 – Salı
11:03’te salona indik ve Janbi eşliğinde kondisyon çalışmasıyaptık. Bir saat süren çalışmanın sonunda, ka’nın da aramıza katılmasıyla kısa bir çeviri tartışması içine girdik. Sonuç olarak, aslant parçası Hamlet’imize korkak derdirtmedik ve provaya geçtik. 12:35’te 7. ve 8. Sahnenin çalışmasıyla prova başladı. Saat 18:05’e kadar bu iki sahnenin çalışmasına devam ettik. Verilen kısa aranın dönüşünde temrinli ezber provası yaparak saat 19.00’da provayı sonlandırdık.

Hamlet Örgütlenmektir.
(Oyuncudan samimi itiraf)
Kübra: Ophelia’nın hiç öyle bir yeteneği olduğunu düşünmemiştim.

2.9.2013 – Pazartesi
16.36’da Yeşim’le beden çalışarak bir güzel ısındık. Volkan’la nefes çalışmalarının ardından saat 18:54’te provaya başladık. 6. sahnenin devamını, Rosencrantz ve Guildenstern’in olduğu bölümü, çalıştık. Bu sahne hakkında ve karakterlerin sahnedeki durumları hakkında konuştuk. 6. sahneyi bitirdikten sonra hızlı bir ezber çalışması yaptık. 20:05’te, hala devam eden inşaat çalışması nedeniyle provaya yarım saat ara verdik. 21:18’e kadar prova almaya devam ettik. Günün sonunda, iktidar dili / Hamlet’in dili hakkında konuştuk, fikir paylaşımında bulunduk ve provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
Ka: Şu teyp çalışıyor mu?
-Çalışıyor abi.
Ka: Ne iş yapıyor?
(biz Hamlet’i çözdük, tamam. Darısı başınıza.)
Çağlar: Batsın bu dünya.
Ka: Tam da batsın bu dünya.
Konuk Sanatçı: Terry Eagleton (Mimesis Sayı: 10 Hamlet Özel Sayısı) (Ne zaman Shakespeare oynasak o bir geliyor zaten)

30.8.2013 – Cuma
15:30’da hep beraber büyük salonu temizlemek için toplandık. Ardından sırasıyla Volkan ile ses nefes, Yeşim ile de beden egzersizi çalışması yaptık. Dekorumuzun gelmesi sonucunda ilk defa dekor ile çalışma fırsatımız oldu. 19:37’de 6. sahnenin çalışmasına başladık. Bu sahnenin ardından kısa bir ara verdik. Ara sonrası 6. sahnenin sonuna kadar akış aldık. 00:15’te prova tam bitti sandığımızda Ka, 6. sahnenin sonuna kadar temrinli ezber çalışması yaptırdı ve 00:56’da provaya bitirip tiyatrodan ayrıldık.

Hamlet Örgütlenmektir.
Ka: Oyunun her yerinde “uzatmayayım” lafı geçiyor, seyircinin gazını alıyor ama oyun 6 saat sürüyor.
Ka: Tamam outrun abi, sadece oynarken konuşuyorsun. İyi çalışmaymış bu bak. Araba kullanıyorsun.
Onur: Ben ne yapıyorum abi yanında? Debriyaja mı basıyorum?
(Bu konuşma tamamen bir monolog halinde gerçekleşmiştir, birimiz cevap verdiysek adam değiliz.)
Ka: Bir yarım saat daha sabrınız var mı? Sigara molası istiyor musunuz? Yok! Kimsenin sigaraya ihtiyacı yok.

29.8.2013 – Perşembe
Büyük salonda 16:08’de toplandık. Yeşim Coşkunönderliğinde hareket çalışmaları yaptık.Çalışmaya Palyançolar Okulu oyunumuzun oyuncularından BarışYıldız da katıldı, renk kattı. Bu çalışmanın hemen ardından Volkan Zambak ile ses nefes çalışmasına katıldık. 19:33’te provaya ezber çalışması yaparak başladık. 45 dakikalık ezber çalışmasının ardından ilk 6 sahneyi çalıştık. Ka, kuantum fiziği ile ilgili bizimle bilgi paylaşımı yapmak için provaya ara verdi. Ekipten konu ile ilgili bilgi sahibi olanların da katılımıyla devam eden sohbetin ardından tekrar provayabaşladık ve 6. Sahneye kadar akış aldık. 23.08’de son olarak 2. Sahneyi tekrar çalışarak provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
(Polonius’un özür dilediği replik hakkında)

Ka: Yalandan özür dileyeceksin, oyun yani, kötü bir şekilde oynayacaksın, devlet tiyatrosu gibi.

(Polonius hakkında)
Ka: Daha da büyük oyna, ErkanYolaç programı kapatıyor gibi.
(Ka’nın beyaz peynirli sanarak yediği tost, kaşar peynirli çıkınca)
Gertrude: Temelde, babasının ölümü ve bizim erken evliliğimizdir. Başka birşey olduğunu sanmıyorum.
ka: KAŞAR LAN BU!!
Konuk Sanatçı: Schrödinger (kedisini de alıpgelmiş)

28.8.2013 – Çarşamba
Provaya bugün 16:04’te başladık. Voleybol oynayarak ısındıktan sonra, kondisyon çalışması yaptık. 16:55’te ilk sahnenin ezber çalışmasını yapmaya başladık. 17:21’de Volkan ile ses ve nefes çalışmasına başlayana kada rezber çalışmaya devam ettik. 18.11’de de ses, nefes çalışmasını bitirip birinci sahneyi hızlı bir şekilde okumaya başladık. Devamındaki 50 dakika bu sahnenin provasını aldık. 19:57’de kısabirsigaramolasıverdik. 20:20’de 3. ve 4. Sahnenin provasını aldık ve sahnenin geçtiği mekan hakkında konuştuk. 21.57’de ilk 4 sahnenin akışını aldık. Timur ve Ulaş olmadığı için 2. Sahneyi sadece okuyarak geçtik. Provanın ardından hatıralara dalındı, uzun bir sohbetin ardından saat: 24.00’ü vurduğunda tiyatrodan ayrıldık.

Hamlet Örgütlenmektir.

Ka: Gördüğümüz en baba rüya 4 saniye.
Hasan: 12.
Ka: Hadi 12 olsun, var mı arttıran?

27.8.2013 – Salı
Provaya kondisyon çalışması ve ardındanUlaş’ın doğum gününü kutlayarak başladık. Kesilen pasta dilimleri Masada dururken, Ka’nınJanbi’den eksik kalmayan yönergeleri ile temrinli okuma provasında, pastaya hasret bir şekilde kanter içinde kaldık. 18:56’da verilen arada pastalarımızı yedik. Şanslı olanlarımızın iki dilim yediği pasta arasından sonra 1.sahneyi hala inşaat halinde olan sahnemizde çalıştık. Bir sure sonar tekrar tekst ile birinci sahneyi çalıştık. Ka, yarına 1.sahneyi ezber istediğini belirterek, 3. Sahnenin çalışmasına geçtik. 22:30’da provayı bitirdik. Sonrasındaki bir saatte de eski günlerden, anılardan konuştuk ve gecenin ilerlemiş bir saatinde evlerimize dağıldık.

Hamlet Örgütlenmektir.
Ka: 100 lira verirsen yarın izinlisin.
Ulaş: E bir 100 lira daha vereyim ben kaçayım yavaştan.

Ulaş: Aslında bu Hamlet’i iyi bir döveceksin, bak bir daha anneye amcaya dil uzatıyor mu?

(Balonlarla yapılan temrin esnasında)
Ulaş: Ne bileyim böyle entel Ukrayna tiyatrosu gibi prova yapacağımızı, ben adam gibi prova yapacağız sandım.

Ulaş: Abi bunlar günümüzü çok anlatıyor ama.
Ka: Oyun zaten günümüzde geçiyor.
Ulaş: Öyle mi?

24.8.2013 – Cumartesi
Prova 17:00’de voleybol oynayarak başladı. Yeterince ısınıldıktan sonra kondisyon çalışmasına başladık. 17:55’te biten kondisyon çalışmasının ardından baklavasına seri penaltı atışlarına geçildi. Penaltı atışlarını Ulaş kazandı ve saat 18:33’te 15.sahneyi (mezarcılar sahnesi) çalışmaya başladık. 20:41’de ilk sahneye döndük ve okuma çalışması yaptık. İkinci sahnenin sonuna kadar okuduk ve ikinci sahne üzerinde bir süre çalıştık. Bu sahneyi çalışıp, verdiğimiz aradan sonra, 5. ve 6 sahneyi çalıştık. Sahneleri çalışmadan önce ekip halinde kafamızdaki soru işaretlerini gidermek maksadıyla sahneler hakkında konuştuk. 22:36’da provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
(sahne çalışması sırasında)
Ka: Burası çok Arabesk, Hakan Taşıyan çalıyor.

(Kızım sana söylüyorum, gelinim sana bilahare döneceğim)
Ulaş: (Timur için) Adam 4. provada rolü çıkarıp, oynamaya başladı be.
Ka: Demek ki gece çalışıyor adam, notlarını alıp.

(okuma provası)
Ulaş: Kim oynayacak Mezarcı’yı?
Ka: Okuyan.

(İrfan Varlı, tiyatroya yeni alınan süpürgenin kullanım kulavuzunu okurken)
Timur: Hamlet İrfan ya, her yerde kitap okuyor.

Alper: Ben 14 yıl voleybol oynadım.
Timur: 14 yılında da ayakla oynadın sanırım.

Ka’ssadan Hisse
Ka: Büyültemezsen, küçültemezsin.

23.8.2013 – Cuma
Provaya 17:10’da başladık. 18:10 kadar Janbi eşliğinde kondisyon çalışması yaptıktan sonar Ka, Salı gününe kadar yapılmasını istediği ödevleri açıkladı. Sahne çalışmasına geçilmeden önce çeviri ve orjinal dil hakkında konuştuk. 19:41’de uzun bir sigara molasından sonra 20:11’de 2. sahnenin çalışmasına başladık. Aynı sahneyi bu sefer 20:17’de tekst olmadan çalıştık. Devamında da 6. sahneyi çalışıp kısa bir ara verdik. Aranın ardından sırasıyla 7, 8 ve 9. sahneleri çalışarak provayı bitirdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
Murat: Zaten ülkenin başına geçecek kimse kalmıyor, herkes ölüyor.
Esra: Leartes var.
Ulaş: Leartes de ölüyor.
Esra: Aa ben bilmiyordum.

Ka’ssadan Hisse
-Konuşulmayan şey yapılamaz.

22.8.2013 – Perşembe
Saat 17:09’da provaya tam kadro başladık. Janbi, ekibe 50 dakika boyunca kondisyon çalışması yaptırdı. Kondisyon çalışması bittikten sonar verilen arada, içilen çaylar eşliğinde siyaset ve Türk Tiyatrosu hakkında kısa bir süre lafladıktan sonra saat 19:05’te Ulaş, Kübra ve Timur ile 2. sahneyi çalışmaya başladık. İnşaat sesleri eşliğinde bu sahne hakkında konuştuk. 20:20’de tekrar aynı sahneyi çalışmaya başladık. Ardından 20:45’te, Timur ve Kübra ile 5. sahneyi ve Murat, Esra, Çağlar, Ulaş ve Timur eşliğinde 6.sahneyi çalıştık. Ka, oyuncuların 6. sahnenin nasıl bir mekanda geçtiği konusunda fikir belirtmelerini istedi. 22.55’e kadar metin ile çalıştıktan sonra Ka, metinlerin bırakılmasını istedi ve bu şekilde sahne çalışmaya devam ettik. 23:03’te son olarak 2. sahneye tekrar döndük, çeşitli temrinlerle bu sahneyi de çalıştıktan sonra provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.

Ka: Bence Polonius’un etrafında dönüyor bu oyun, yani Polonius öyle sanıyor.

(Benden selam olsun Viyana Bey’ine – Freud dendiği de olur)
Timur: Acılarımı döle dökme?!

(Hepimizi sarsan tespit)
Ulaş: Bu oyun daha çok Hamlet hakkında.
Ka’ssadan Hisse
“Siyaset ve tiyatro ortadan kalktığında devrim olmuş demektir.”

 

21.8.2013 – Çarşamba
Saat 17:00’de Janbi önderliğinde kondisyon çalışmalarına başladık. Timur, Murat ve Kübra olmadığı için bugün provada 6 kişiydik. Bu çalışmaya 17:55’te son verdik. Ka’nın dün ödev olarak verdiği Hamlet’i anlatan, çağrıştıran resim, fotoğraf, görsel bulma ile ilgili konuşmaya başladık. Verilen ödevlerin oyunla ilişkilenmek anlamındaki öneminden bahsettik. 19:25 – 20:20 arasındaki 6. sahneyi, Çağlar, Ulaş ve Onur ile çalışmaya başladık. Verilen aranın ardından, fuayeden gelen inşaat sesleri eşliğinde Onur ve Esra ile 10. sahneyi çalıştık. Her iki sahne çalışmasının sonrasında, o sahnelerle ilgili olarak Ka, bizlere açıklamalar yaptı. Saat 21:28’de de provayı bitirdik

Hamlet Örgütlenmektir.
(Kondisyon çalışması esnasında)
Ulaş: Burada benim atlantis kaslarım var ya, hepsini hissetim
Janbi: Adonis olmasın?

Ka: Hayalet sahnenin yukarısından yürüyecek.
Onur: Hasan havada yürüyebilir misin?
Hasan: Denerim.
Onur: Janbi, arkadaşın havada yürümesi gerekiyor.

(Prova esnasında saklanan Onur’u bulduktan sonra)
Ulaş: Götoş! benim sevgili lordum. Prova mı yapıyorsun sen?

(Biz de ekmek derdindeyiz be annem)
Ulaş: Asistanlar, şu atlantis muhabbetini yazmayın ha.

20.8.2013 – Salı
Saat 15:00’da tüm ekip büyük salonda, salonu temizlemek için toplandık.

17:45’e kadar süren temizlik işinden sonra Janbi’yle beden – nefes, çalışmasına geçildi. Bir saatlik beden çalışmasının ardından provaya geçtik. Ka oyunculara yeni ödevlerini açıkladı, 2 Eylül gününe kadar da süre verdi.

Okuma provasına geçildiğinde, Ka oyuncuların birbirlerinden uzakta ve birinci sahneyi çok yavaş bir şekilde okuyarak başlamaları söyledi.

Okuma bittiğinde sonrasında bu defa da çok hızlı bir şekilde birinci sahne okundu. Saat 20:32 itibariyle tüm okuma provasını bitirip, Cuma günü verilen ödev ile ilgili herkes kendi cevaplarını iletti. Sonrasında Ka’nın sorduğu ‘oyun ile ilgili aklınıza takılan sorular, aşamadığınız problemleriniz var mı?’ sorusu ile oyun hakkında akılda kalan soru işaretleri, anlaşılmazlıklar, düğüm noktaları hakkında fikirler beyan edildi.

Bir çok sorunnun cevap bulduğu ve herkesin aklında bir çok yeni sorunun oluştuğu bu konuşma 23:15’te provanın da bitmesiyle son buldu.

Hamlet Örgütlenmektir
Ka : Ha var mıymış o metinde? Ben onu kendim buldum sandım.
Onur : Abi sana acı bir haberimiz var.
Ka : Saat kaç oldu?
Yağmur : 23.15 (beden çalışması için getirilen matın üzerinden, hatta Ulaş için Onur’un üzerinden)
Ulaş : Biz burada ufak ufak yatmaya başladık, alınmıyon de mi?
Konuk Sanatçılar
Sartre ve Camus (teknik olarak intiharı gerekçelendirmeleri üzerinden ama kaç gündür varoluş varoluş deyip duruyorduk, gelmeleri yakındı.)

16.8.2013 – Cuma
17:30’da ısınma çalışmaları için büyük salonda toplanıldı.

Ka, oyunculara ödevlerini açıkladı, salı günü saat 13:00’a kadar ödevlerin teslim edilmesini istedi. Ödevlerin açıklanmasıyla birlikte Ka’nın sabah attığı mail hakkında herkes düşüncelerini, çıkarımlarını belirtti. 19:00’da birinci sahnenin okuma provasına geçtik.

Okuyan oyuncuyu fiziksel açıdan engelleyerek yapılan çalışmanın ardından Ka’nın çeşitli yönergeleriyle, oyunun tamamını ayakta okuyarak 22.34’te provayı bitirdik. Provanın ardından Onur Ünsal’ın doğum gününü kesilen pasta, üflenen mumlar eşliğinde kutlandık.

Hamlet Örgütlenmektir.
Çağlar : Abi ben de Horatio’dan mı bir şeyler söyleyeyim?
Ulaş : Sen İbo’dan bir şeyler söyle.
Konuk Sanatçılar
Jacques Lacan – “Hamlet, arzunun psikolojisi değil, ontolojisidir.”
Sigmund Freud (çok kalmadı bir arkadaşa bakıp çıktı.)

15.8.2013 – Perşembe
18.00’de büyük salonda toplandık. Öncelikle ısınmak için isimli ebelemece oyunu oynandık.

Oyunun kazananları Onur ve Hasan’ı tebrik ettikten sonra Ka’nın ‘ne olmazsa bu oyun olmaz?’ sorusu üzerine oyun hakkında konuşmaya, fikir beyan etmeye başladık. Konuşmaların arasında sık sık güncel siyasi hareketler, oyun ile ilgili tartışmaların arasında kendine yer buldu ki kendimize bugüne ve bu coğrafyaya dair çıkış noktaları edinelim.

Ardından Murat Tüzün, Elsinor Kalesi ile ilgili izlenimlerini paylaştı. 19.58’de verdiğimiz aranın ardından 20.01’de karakterler ve karakterlerin diğerlerini nasıl görüyor olabilecekleri konusunda fikir yürüttük. 22.34’te verdiğimiz aradan sonra 22.55’te temrinli okuma provasına geçtik.

Çeşitli şekillerde oyun okundu, beden çalışmaları yapıldı. 23.49’da provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir
Ka : Leartes kolejli ama Wittenberg okulundan değil. Hangi okula gidiyor?
Onur : Meslek lisesi.
Ulaş : Oyun nasıl başlayacak abi?
Ka : 3. zil çalacak, oyunumuz başlamak üzeredir anonsu gelecek.
Çağlar : Abi ben bu sahnede Horatio’nun burada olduğu konusunda emin değilim.
Ka : Valla Shakespeare burada diyor.
Konuk Sanatçılar
Thomas More (Utopia ile aramıza katıldı.)
Rabelais (kendisinin grotesk dünyasının hastasıyız)
Nietzsche (ondan gelen gider hoşumuza gider)
Spinoza
Ursula Le Guin ( “Devrimi yapamazsınız, devrim olabilirsiz ancak.” demiş bir insandan bahsediyoruz, başımızın üstünde yeri var)

14.8.2013 – Çarşamba
17.00’de sahneye geldik ve ısınma çalışmalarına başladık. 17:32’de ısınma çalışmaları bitti ve herkesin birbirini göreceği şekilde oturarak Hamlet’in olay örgüsü hakkında adım adım ilerleyerek, oyun hakkında konuşmaya başladık.

Bunu yaparken de, günümüz siyasi olaylarının Hamlet oyunuyla ilişkilendirmeleri üzerinde durduk. 19.15’te temrinli okuma provasına geçtik. Bu temrinde, diyalogları olanların birbirlerinden olabildiğince uzakta durmasıyla çalıştık.

Henüz 7 dakika geçmişti ki aklımıza ‘burası neresi?’ sorusu düştü ve ilk sahne için mekanın nasıl bir yer olabileceği hakkında fikirlerimizi belirttik. 21.18’de verdiğimiz tuvalet arasından sonra 21.30’da kendimize fiziksel engeller koyarak okuma provasına devam ettik. Bu çalışmanın ardından 22.28’de provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir.
– Az zamanda büyük gaddarlıklar öğrendik.
(Telefon sesi)
Ka : Bu sahne böyle değilmiş arkadaşlar Shakespeare mesaj yolladı.
Onur : William mı?
Esra : Aman o da her şeye karışıyor. (Şınav pozisyonu)
Hamlet : (…) bir zavallı söz ver bana bakayım.
Horatio : Nedir efendim, söyleyin vereyim.
Hamlet : şu kodumun sahnesini bitir artık!
Ka : Saat kaç arkadaşlar?
Yağmur : 10:30
Ka : Ne, 10:30 mu? Erkenmiş 1 sandım ben de. Ne yapalım, prova yapalım mı? (Provaya geç gelmenin cezasının meyve almak olduğu söylendiğinde) “Ulaş’ın bir hal ile anlaşması lazım.”
Ka : Ofelya kralın sarayında mı yaşıyor?
Kübra : Bence orada yaşıyor.
Ka : Kiracı mı almışlar, paraları mı yokmuş?
Onur : Sponsor olmayı düşünürler mi?
Timur : Tabuta ne koysam ya?
Onur : Sen bi’ paket marlboro koy.
Murat : Yasak elma mı o?
Ka : Valla serbeste benziyor.

 

12.8.2013 – Pazartesi
Saat 17:15’te, artık içimizden biri saydığımız molozun dumanı içinden geçerek, büyük salonda toplandık. Öncelikle prova takvimiyle ilgili hepimizi bilgilendiren Ka, aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza Moda Sahnesi’nin öngörülen işleyişini anlatmayı da ihmal etmedi.

‘Herkesin rolü kendine’, ‘ödevlerin kanaat notuyla ilişkisi’ konularında da mutabık olmamızla, saat 17:36’da okuma provasına başladık. 18:55’te okumanın bitmesi üzerine, ilk günden çok zorlamayalım, zaten gecemizin gündüzümüzün Hamlet olacağı günler gelecek diyerek provaya son verdik.

Hamlet Örgütlenmektir

Ka : Size şampanya patlatmak isterdik ama bütün parayı inşaata gömdük.

Ulaş : O zaman kendimiz bir ödül töreni düzenleyelim, dünyanın en iyi Leartes ödülü !
Esra : Biz düzenleyip hiç birimiz almayalım.
Ka : Ben verirsem alamazsınız zaten.

Polonius : Beni nasıl bilirdiniz?
Ulaş : Godooş !!

Hamlet : Sen dürüst müsün, sen güzel misin?
Ulaş : Okuyor musun, kaça gidiyorsun?

Ulaş : Bu Hamlet’in yaşadığı mantar kafası herhalde..!