Gabriel’in Düşü

Prömiyerini 9 Kasım’da, 25.İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan TiyatroDEA’nın ikinci yapımı Gabriel’in Düşü, seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Berna ile Berk, on yıllık evliliklerinin kaderi üzerine birbirlerinden habersiz kararlar almış ve eyleme geçmek için karşı kıyı Midilli Adası’nı seçmiştir. Tatil için kiraladıkları evin sahipleri, Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanmış 6-7 Eylül Olayları sonrasında İstanbul’dan adaya göç etmiş bir ailenin fertleri olan Angeliki ve Angelos’tur.

Çift, ‘tuhaf’ ev sahiplerinin ‘tarih kokan’ evlerine yerleşirken; Suriye İç Savaşı’ndan Almanya’ya gitme umuduyla kaçıp, Midilli’deki Mora Kampı’nda sıkışıp kalmış Mirvan ve Yana, adadaki zorunlu misafirliklerini sonlandırmanın yollarını aramaktadır.

Midilli Adası, belki de tarihinin en kaotik dönemini yaşarken, adayı tepeden izleyen gizemli manastırın merhum Aziz’i Gabriel; birbirlerinden hem uzak hem de çok yakın üç ailenin kadınları için kurtuluş umuduna dönüşür.

Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan Gabriel’in Düşü, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 2022

“Yılın Oyun Yazarı”

Direklerarası Seyirci Ödülleri 2022

“En İyi Özgün Müzik”

25.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Adaylığı

YARATICI EKİP VE OYUNCULAR

Yazar: Sema ELCİM

Yönetmen: Ahmet Sami ÖZBUDAK

Dramaturji: Selen KORAD BİRKİYE

Işık Tasarımı: Yasin GÜLTEPE

Koreografi: Alparslan KARADUMAN

Ses ve Müzik Tasarımı: Vehbi Can UYAROĞLU

Oynayanlar: Ayşegül TEKİN, Banu ÇİÇEK, Batur BELİRDİ,

Burak TAMDOĞAN, Çiçek DİLLİGİL, Kerem PİLAVCI, Oğuz ÖZTEKİN