Afet & Diana

BGST Tiyatro & Theater Tri-bühne

İnsanın etrafında görmek istemediği, fırlatıp atmak, kurtulmak istediği şeydir çöp. Şehrin çöplüğü, kimse görmesin diye her zaman şehrin dışında yer alır. Peki gerçekte, orada her şey değersiz midir? Başka bir değere dönüşemez mi?
Afet&Diana’nın hikayesi iki kadının bir çöplükte ‘tanışma’ hikayesidir. Oyun mekanı şehrin plastik atık çöplüğüdür. Olaylar, kendi isteğiyle kendi kendisini çöpe atmış olan Afet ile kendi isteği dışında çöpe atılmış olan Diana’nın tesadüfen karşılaşmasıyla başlar. Dilleri, hikayeleri farklı, birbirine benzemeyen bu iki kadının karşılaşması ve mecburen tanışmasıyla beraber, bu çöplük artık sadece değersiz atıkların olduğu bir yer değildir. Aralarındaki her tür çatışmaya rağmen, Afet bedensel acı çeken Diana’ya, Diana manevi acı çeken Afet’e ilaç olmaya çabalar. Bu arada iletişimlerini sağlayan yapay zeka LIP de sadece bir çevirmen değil, aynı zamanda bir nevi arabulucudur. Oyun boyunca iki kadının arasında yeşermeye başlayan dostluk, bu çöplükte dönüşümün mümkün olduğunu gösterir. Çünkü dönüşebiliriz. Peki bu oyunun sonunda, bu iki kadın neyi görüyorlar, neyi seçiyorlar ve neye dönüşüyorlar acaba? Ya da dönüşebiliyorlar mı gerçekten?

“Afet&Diana” is the story of an encounter of one German one Turkish lady in a dumpsite. In the middle of the microcosm of a huge plastic garbage dump, one ‘self-driven’ and the other literally ‘thrown’ to this dump, not knowing even one word of each other’s language, will these ladies be able to stay together, while they have no choice? Is there still a chance to give a hand to each other?
The play is bilingual; Verbal translation and overwriting made by an artificial intelligence character will be used in the play.

Yaş Sınırı: 13+

 

Yazar: Sevilay Saral
Yönetmen: Sevilay Saral
Yardımcı Yönetmen: Aysel Yıldırım
Proje Tasarım ve Koordinasyon: Aysel Yıldırım-Edith Koerber

Oyuncular: Aysel Yıldırım, Neslihan Arol
Dış Ses: Başak Doğan, Silvia Passera
Koreograf: Banu Açıkdeniz
Dekor Tasarım & Uygulama: Özgün Büyükışık
Müzik: Rubar Dindar
Işık Tasarım: Stephen Crane
Işık Uygulama: Günkut Güven
Teknik Masa: Banu Açıkdeniz
Çeviri: Neslihan Arol, Sabine Ott
Fotoğraflar: Oğulcan Delipınar