Commedia dell’Arte Atölyesi

Cristina Coltelli Önderliğinde, Uluslararası Yoğunlaştırılmış Programlı Atölye Çalışması

5 – 10 Ağustos 2024 / Toplam 6 gün, 36 saat
Hergün 11.00 – 17.00 saatleri arasında.
Kontenjan 18 kişi ile sınırlıdır.

Eğitim dili İngilizce olup, eğitim süresince İngilizce-Türkçe tercüman olacaktır.

1 Haziran’a kadar erken kayıt ücreti: 300 Euro
1 Haziran sonrası kayıt ücreti: 350 Euro
Kayıt olmak için [email protected] ‘a mail atabilirsiniz.

Commedia dell’Arte’nin dünyasına hoşgeldiniz.

“Maskların duygusal etkisi, akıldan-düşünceden de önce duyular-hisler üzerinde çalışır; masklar salt temsilden çok daha fazlasıdır, onlar kanlı canlı birer devinimdir.”

Siro Ferrone , “Attori, mercanti, corsari” EINAUDI

25 Şubat 1545’te, dünyanın ilk profesyonel komedyenler kumpanyası resmi olarak kurulur, bu tarih aynı zamanda 300 yılı aşkın bir süredir Avrupa’nın sokaklarına, alanlarına ve tiyatro salonlarına yayılan ve günümüz modern dramasının gelişim sürecinin başlangıcı sayılan Commedia dell’Arte’nin sembolik olarak doğumunun tarihidir.

Shakespeare, Moliere ve Goldoni gibi bilinen büyük yazarlar Commedia’nın zengin dünyasından büyük ölçüde ilham almış, o dünyanın sahneleme araçlarından faydalanmışlardır. Charlie Chaplin, Buster Keaton, Toto ve Dario Fo gibi ünlü sanatçılar Commedia dell‘Arte tekniklerini kullanmıştır. Varyete gösterileri, palyaçolar, absürd tiyatro, fiziksel tiyatro, İtalyan komedisi ve hatta çizgi filmler gibi 1900 lere ait akımların, sahne disiplinlerinin ve sanatsal formların kaynağında da yine Commedia dell‘Arte bulunur.

Atölye Çalışmasının hedefleri:

Çalışmanın amacı, katılımcılara yarı maskların kullanımından doğaçlama tekniklerine kadar Commedia dell’Arte’nin temel dilini, sıkı bir beden grameri öğretisi aracılığıyla aktarmaktır.

Commedia dell’Arte’de her zaman ölürsünüz, aşktan ölürsünüz, açlıktan ölürsünüz, gülmekten ölürsünüz. Commedia dell’Arte, dramaturgik sorumluluk alanı ne olursa olsun bir aktörün sahip olması gereken bütün temel unsurları içerir. Bu temel unsurları, net bir şekilde, hiçbir belirsizliğe yer bırakmadan açıklar. Aktörün yaratıcılığını, bir ifade aracı olan bedene dair derinlemesine ve yoğun bir farkındalık yaratılmasını, bedenin ezberlerinin bozulup belli becerilerle yeniden inşa edilmesini, ritm konseptinin ve bireysel ve grup doğaçlama becerilerinin özümsenmesini içeren eksiksiz bir semantik şema çerçevesinde geliştirir ve şekillendirir. Katılımcılar öncelikle kendi bedenlerinin haritasında bir keşfe davet edilirler, daha sonra bu keşfin diğerleriyle ilişkilendirilmesine geçilir. Bu aşamada Zanni, Dottore, Pantalone, Servetta, Aşıklar, Kapitano, Brigella gibi karakterlerle tanışılır. Daha sonra doğaçlamaya ilişkin pratiklere geçilir, bu kısımda katılımcı, bir sahnenin oynama anında nasıl yaratılabileceğini keşfeder. Her komedyen için geçerli olan ilk buyruktur bu : Hic et Nunc- Şimdi ve Burada.

 

 

 

 

 

 

Cristina Coltelli kimdir?

Palermo’da doğdu. 1997 yılında Bolonya Tiyatro Okulu (Scuola di Teatro di Bologna- A. Galante Garrone)’ndan mezun oldu ve aynı zamanda Commedia dell’Arte üzerine çalışmalarına Pordenone’de Attori e Cantori kumpanyasıyla ve Paris’te Ariane Mnouchkine ile başladı. Ayrıca 1997 yılında, yazıp yönettiği “Harlequin’in 99 İşi “(the 99 labors of Harlequin)” komedisindeki Harlequin rolüyle çıkış yaptı. 1996’da Lorenzo Salveti’nin yönettiği Inferno’da Rimini’li Francesca rolünde Andrea Jonasson, Paola Quattrini, Ugo Pagliai ve Paola Gassman ile birlikte çalıştı. Parma Ulusal Tiyatrosu’nda “Romeo ve Juliet” oyununda Walter Le Moli’nin rehberliğinde bakıcı rolünde ve Gigi Dell’Aglio’nun yönettiği Buñuel’in “Yok Edici Melek” oyununda görev aldı. 2000 yılının yazında Londra Kraliyet Dramatik Sanat Akademisine katıldı. Aktris, yazar, şarkıcı ve öğretmen olarak kendisini edebiyat, fiziksel tiyatro ve müzik alanlarında geliştirdi. Büyük usta F. Milani ile Rue Pigalle müzikalinin resitalinde Edith Piaf rolünü canlandırdı. 2006 yılında HERLAKING Derneğini kurarak eğitime, uluslararası ticaret ve Mask Tiyatrosu’na özel önem veren gösterilerin yapımı ile klasik ve deneysel Commedia dell’Arte’nin ifşası vb. faaliyetlere kendini adadı. İtalya, İrlanda Trinity College, Laghborough, İngiltere, Kopenhag Comedy School’da komedi ve maske kullanımı üzerine kurs ve seminerler verdi. Ayrıca Masquerade Studio (Berlin/Kopenhag) ile kalıcı bir işbirliğine başladı. En son gerçekleştirilen proje ise Avrupa içinden ve dışından 8’e yakın ülkenin katıldığı Uluslararası Commedia Dell’arte ve Grotesk Atölyesi oldu. Coltelli’nin yazıp yönettiği ve yorumladığı son program, komedi sanatının klasik teknikleri ile Vastasa’yı harmanlayan Nino Martoglio’nun yazdığı VECCHI E VASTASI (Eski ve Geniş) oldu. 2010 yılından bu yana, üyeleri ulusal ve uluslararası Sanat Komedisi’nin akredite operatörleri olan SAT (www.incommedia.org) derneğinin üyesidir. SAT, Sanat Komedisi geleneğini destekleyen çalışmaları nedeniyle UNESCO tarafından sivil toplum kuruluşu olarak akredite edilmiştir. Coltelli aynı zamanda ulusal (Roma ve Cenova Akademisi) ve uluslararası (école des Arts – Paris) tiyatro okullarına devam eden genç öğrencileri de teşvik etmiş ve eğitim vermiştir. 25 Şubat 2013’te yapımcılığını ve organizasyonunu üstlendiği “Come Commedia Comanda” festivalinde Palermo Ulusal Tiyatrosu’nda Ferruccio Soleri ve Enrico Bonavera ile birlikte sahne aldı. Katıldığı sonraki projeler arasında Mart 2014’te Japonya’nın Osaka kentinde gösterime giren Fraternal Compagnia di Bologna imzalı yeni bir yapım ile Franco Battiato tarafından yazıp yönetilen “Attraversando il Bardo” isimli bir belgesel filmi yer almaktadır.

.