Mekansal Dramaturjiye Giriş

Açık Laboratuvar

15 – 20 Temmuz 2024 / Toplam 6 gün, 36 saat
Hergün 11.00 – 17.00 saatleri arasında.
Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır.

Eğitim dili İngilizce olup, eğitim süresince İngilizce-Türkçe tercüman olacaktır.

1 Haziran’a kadar erken kayıt ücreti: 300 Euro
1 Haziran sonrası kayıt ücreti: 350 Euro
Kayıt olmak için [email protected] ‘a mail atabilirsiniz.

Manifesto Poetico, Uluslararası Tiyatro Araştırma ve Prodüksiyon Laboratuvarıdır. Amacımız, mekan ve bedenin hikaye anlatımının ve duygusal iletişimin temeli olduğu bir tiyatro yapmaktır. Uzamsal Dramaturji dediğimiz şeyi kullanan bir tiyatro besteleme yöntemi geliştirdik.

Uzamsal Dramaturji, Manifesto Poetico’nun 20 yıllık araştırmasının sonucunda ortaya çıkan yaklaşımına verdiği isimdir.

Tiyatronun birçok yaklaşımı iki unsuru bir araya getirmeye odaklanır: hareket ve metin, beden ve zihin, iç deneyim ve dış etki. Bu tiyatroya iki boyutlu bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma ek olarak, Manifesto Poetico sıklıkla unutulmuş gibi görünen üçüncü bir unsura odaklanır: mekan (soyut olarak, yerleşik bir set veya senaryo olarak değil).

 

Uzamsal Dramaturjinin Tarihi

Manifesto Poetico’nun Sanat Yönetmeni Carlos García Estévez, araştırmasını 1998 yılında tiyatro pedagogu Jacques Lecoq’un Commedia dell’Arte’deki trajik derinliği ve maske performansını keşfetmeye teşvik etmesiyle başlattı. Carlos, Lecoq’la geçirdiği süre boyunca İtalya’da Dario Fo’nun çalışmaları ve etkisiyle karşılaştı. Ayrıca maske heykeltıraşı Donato Sartori ile tanıştı ve 2003 yılında Carlos, 12 yıl boyunca Sartori’nin pedagojik asistanı ve işbirlikçisi oldu. Sartori’nin yardımıyla jestlerin mimarisini ve maskenin antropolojisini keşfetmeye başladı. Lecoq-Fo-Sartori’nin etkisi ve daha sonraki performans çalışmaları ve araştırmalarıyla Carlos, Çağdaş Commedia dell’Arte’nin dramaturjisi ve oyunculuk tekniğinde uzmanlaştı.

2011 yılında Carlos kendi imzasını taşıyan tiyatroyu birleştirmeye başladı ve maske araştırmasını sadece bedende değil, mekanda da daha geniş bir maske konseptine doğru genişletti.

Bu soyutlama süreciyle Carlos, bir kuvvetler sistemi, sinematografik bir teatral dil, bir kalıp dili gibi araçlar ve kavramlar geliştirdi ve bu da onu çalışmalarını daha geniş bir teatral alan ve tarz yelpazesine genişletmeye yöneltti.

Bugün Manifesto Poetico’nun Mekansal Dramaturjisini inşa eden şey budur.

 

Her türden sanatçıyı (aktörler, dansçılar, ses sanatçıları, film yapımcıları, yönetmenler, dramaturglar, kuklacılar, ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, tasarımcılar, müzisyenler vb.) memnuniyetle karşılıyoruz

Carlos García Estévez

Sanat Yönetmeni Manifesto Poetico

www.manifestopoetico.com