Zihinsel Koleksiyonlar "Sanatla Hayat" - Aslı Kotaman

Sanat neden evrensel? Neden zamansız ve mekansız? Çünkü bazen siz doğmadan yıllar önce ölen ressam Edward Munch yaptığı resimde, sizi sizden iyi anlatmış olur. Bu sebepledir ki her zorluğa düştüğünüzde ruhunuzu kurtarmanın peşine düşerseniz, kendinizi beslemek için sanatın tüm dallarını, sinemayı, resmi, felsefeyi edebiyatı seçerseniz sizi kurtaracak olan onlardır.

Başka türlüsü keşfedilmediği sürece tek kişisel gelişim açıp okumak, görüp izlemek diyor ve sizi de bekliyoruz.

Bu 4 haftalık derste amacımız, bazı temel kavramları merkeze alarak gündelik hayatın çıkmazlarını felsefe ile ve felsefenin ışığında sanatla, sinemayla anlamaya çalışmak.

Felsefi metinlere ilgi duyan, edebiyat seven, filmlerin gizemli dünyasını merak eden, resimlerin sinema üzerindeki etkisinden büyülenen, insanı anlamak için toplumu, toplumu anlamak için insanı anlamak gerektiğine inanan herkes seminerimize davetlidir.

 

1. hafta: Kafaya Takmama “Sanatı”: “Manzara ve İkarus’un Düşüşü” resmi hayatın tüm acılara rağmen aynı hızla devam ettiğini anlatır. Hayatİkarus’un can çekişmesine aldırmayan çobanlarla, balıkçılarla dolu. Kim bizim acımızı bizim kadar hissedebilir? Başkalarının ne düşündüğünü umursamamak sanatçılara göre bir erdemdir, nasıl mı?

 

2. hafta: Aylaklık “Sanatı”: Tembelliğin, aylaklığın sanatı da ne demeyesiniz. Rus avangardları ve ardından gelen sosyal gerçekçi sanat anlayışı çalışma pratiklerinin kapitalist düzene ait olduğunu savunuyordu. Oblomov aylak mıydı, yoksa devrimci mi? Bartelby umursamaz mıydı yoksa bir var oluş stratejisini mi sürdürüyordu? Tembellik mi, bilinçli atalet mi?

 

3. hafta: Acı çekme “Sanatı”: Dostoyevski’nin karakterleri, Pavese’nin günlükleri, Tezer Özlü’nün mektupları Picasso’nun ‘’Ağlayan Kadın’’ ile buluşursa.

 

 

4. hafta: Sessizlik “Sanatı”: “Konuşulmayan konusunda susmalı” diyen Wittgenstein, şiir yazmayı bırakan Rimbaud, her şeyini geride bırakıp gitmeye karar veren Toltsoy, çizmemeyi seçen ressam MarcelDuchamp sessizliği bir sanat olarak görmüyorsa kim görüyor?

 

 

Doç. Dr. ASLI KOTAMAN

Marmara Üniversitesi İletişim Bölümü lisans, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bölümü Yüksek Lisans, Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nde doktora çalışmalarını tamamlayan Kotaman, 2013 yılında Doçent oldu. Beykent Üniversitesi'nde Medya ve İletişim Bölüm Başkanı olarak devam ettiği akademik kariyeri sırasında pek çok bilimsel kuruluşta aktif üye olarak görev almış, onlarca makalesi ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmıştır.

Akademik çalışmalarının yanı sıra ağırlıklı olarak organizasyonel gelişim, kurum kültürü ve kişisel gelişim eğitimleri vermiş olan Kotaman, eğitimde yeni yöntemler denemekten kaçınmaz. Sosyoloji, edebiyat, psikoloji ve felsefeye duyduğu ilgi verdiği dersleri şekillendirdi.

“Mutlu insan ruhunu da doyurabilen insandır” felsefesinden yola çıkarak gündelik hayatı daha iyi anlamamıza yardım eden Kotaman, “Zihinsel Koleksiyonlar” atölye çalışmaları ile bilgi ve deneyimlerini yeni kişilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyor.

 

Aslı Kotaman’la ‘’sanatla hayat’’ semineri’nin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

Başlama tarihi ve saati: 20 şubat 2019 / 19.30-21.30 (4 hafta her çarşamba)

Fiyat: Tam 120TL, öğrenci 80TL, tek ders ücreti tam 40TL, öğrenci 30TL