Yürüme - Dicle Doğan

"MEDİTATİF BİR YAKLAŞIM OLARAK YÜRÜME"

“Zaman bana ait. Bütün mekanlar, yollar, gördüğüm, hissettiğim, dokunduğum her şey benim. Artık anı yürüyorum.”

Yürürken aidiyet hissi ortadan kalkmaya başlar. Yani bir nevi köksüzleşmeye başlarız. Yürürken kelimeler bize garip, tezat bir ilişki sunar. Köksüzleşerek, daha gerçek ve samimi olanla, özümüzle bağlantıya geçeriz. Kabul ettiğimiz her halimizle, kendi kökümüze sahip çıkarak.

Bu seminerin amacı, meditatif bir yaklaşım olarak yürüme eylemini ele alarak; yürümenin üretim ve yaratım süreçlerindeki rolü ve işlevine odaklanmak olacaktır. Yürüyen kişinin bir yere kök salmadan dünyadan gelip geçmesi, insan olmaya dair yeni bir bakış açısı getirebilir mi? Yürümek, en sade ve katıksız haliyle yürümek bir meditasyon yaklaşımı olabilir mi?

Dicle Doğan'ın ülkeler arası yürüyerek gerçekleştirdiği yolculuklardan yola çıkarak, bireysel paylaşımlarını ve deneyimlerini aktaracağı bu seminer soru-cevap kısmıyla son bulacaktır.

 


Dicle Doğan 

Büyükada’da yaşayan bağımsız koreograf, performans sanatçısı ve eğitmenim. Tiyatro toplulukları ve kurumlarında koreograf olarak çalışıyorum. Oyunculara “oyunculukta beden kullanımı, hareket ve farkındalık” eğitimleri veriyorum.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çağdaş Dans Anasanat Dalı’ndan 2011 yılında mezun oldum. Aynı bölümde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. “Meditatif Yaklaşımların Dans ile İlişkisi” üzerine yazdığım tezimin araştırma sürecindeyim.

2015 yılından beri yürümeyi meditatif bir yaklaşım olarak ele alıyorum ve bu bağlamda ülkeler arası yürüyerek seyahat ediyorum. Hayatımızın her anında aşina olduğumuz yürümeye başka bir açıdan bakarak, üretim ve yaratım süreçlerinde yürümenin rolüne odaklanıyorum.

2015 yılından bu yana toplam “2100” km yürüdüm ve sürecimin devamında yürüyüşlerimden deneyimlediklerimle ve yürüyüşüm sırasında aldığım notlarla sanatsal içeriğini ve methodlarını kendimin ürettiği “Yürüme” atölyesini tasarladım ve gerçekleştiriyorum. Aynı zamanda yürüme ile ilgili seminerler vermeye devam ediyorum.

 

 

Dicle Doğan’la ‘’meditatif bir yaklaşım olarak yürüme’’ seminerinin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

Başlama tarihi ve saati: 13 Şubat 2019 Çarşamba saat:19.30- 21.30 (tek gün)

 Fiyat: Tam 30TL, öğrenci 20TL