Temsil, İletişim, Kimlik - Sinema ve Psikoloji - Ceren Boz Sezen Sayınalp

 

SİNEMA SEMİNERİ

 

"Tabular ve Temsil"

 

Pedro Almodovar filmografisinden seçilen filmler üzerinden, yönetmenin sinemasında kadının temsili, ilişkiler, tabular üzerine psikanalatik incelemeler yapılacaktır.

Sinir Krizi Eşiğindeki Kadınlar ve Dönüş'te toplumda kadına dayatılan roller üzerine durup kadınların kendilerine çizilen sınırları aşması üzerine konuşulacak. Ayrıca iki filmde yan temalar karşımıza çıkan depresyon ve travma konuları üzerinden karakter yolculukları tartışılacak. Annem Hakkında Her Şey'de ise trans bireylerin toplumdaki yeri ve normlar üzerine konuşulacak. Toplum normları ve tabular üzerinden bir tartışma yürütülecek.

 

 

İncelenecek filmler:

-Mujeres al borde de un ataque de nervios (1988)

-Todo Sobre Mi Madre (1998)

-Volver (2006)

 

“İletişim ve İlişkiler”

Noah Baumbach’ın filmlerinde çizilen insan portreleriyle günümüz ilişkilerine ve iletişimin temellerine dair incelemeler yapılacak. Birey olmak üzerine Frances Ha’dan yola çıkıp benlik inşasına dair tartışılacak. The Squid and The Whale ile kuşaklar arasındaki farklılıklar aile ekseninde ele alınacak. Marriage Story’yle ilişkiler üzerindeki bakış açıları tartışılacak.

 

İncelenecek Filmler:

-The Squid and The Whale (2005)

-Frances Ha (2012)

-Marriage Story (2019)

 

“Toplum ve Kimlik”

Toplumsal baskılarla atanmış cinsiyet rollerine ilişkin topluma ve bireye dair tartışmalar yapılacak. Özellikle Türkiye içinde kadına atfedilen rollere dair tartışacağımız bu başlık, birey olmanın yükümlülükleriyle, kendini gerçekleştirmeyle ilgili yeni yollar keşfetmeye yardımcı olacak. Türkiye Sineması’ndan seçilen üç filmle bu konu irdelenecek.

İncelenecek filmler:

-Mavi Dalga (2013)

-Köksüz (2013)

-Nefesim Kesilene Kadar (2015)

 

 

Moderatörler: Ceren Boz- Sezen Sayınalp

 

Ceren Boz:

Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli sinema dergilerinde yazıları yayınlandı. Şahika Tekand Studio Oyuncuları'nda oyunculuk üzerine çalıştı. Farklı disiplinler üzerine yerli ve yabancı bir çok sanatçıyla eğitimlere katıldı. Sinema üzerine uzun süre eğitmenlik yaptı. Çeşitli oyunlarda oyunculuğun yanı sıra oyun yazarlığı yapmaktadır. Halen İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde doktora programına devam etmektedir.

 

Sezen Sayınalp:

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmasının ardından sinema çalışmaları ile yakından ilgilenen Sezen psikoloji içerikli çeşitli dergilerde çalışmıştır ve Fil'm Hafızası Online Sinema platformunda yazıları yayınlanmıştır. Toçev’de çalıştığı dönemlerde Çocuk ve Ergen Psikolojisi konularında gözlem yapma fırsatı bulmuştur. Art Yayın Grubu'nun bir diğer dergisi olan Psikesinema'ya yazılarıyla katkı sağlamaktadır. Sinema ve psikoloji tutkusunun birleştiği kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı ile devam etmektedir.

22 Haziran - 6 Temmuz

Pazartesi günleri saat: 20.00-22.00

Tek Ders Öğrenci:20 Tam: 30 tl

Kayıt için: [email protected]

 wattsapp: 02163305801