Taşıdıklarımız - The Things We Carry

The things we carry / Taşıdıklarımız

 

İstanbul seyircisinin geçtiğimiz iki sezon boyunca atölyeler, konuşmalar ve E Pur Si Muove adlı solo gösterisiyle tanıdığı Francisco Camacho’nun yeni gösterisi: Things we carry / Taşıdıklarımız ilk kez seyirci karşısına çıkıyor.

 

2020 Şubat ayında provaları başlayan, Mayıs ayında seyirciyle buluşması planlanırken pandemi dolayısıyla iki kez ertelenen, Francisco Camacho’nun koreografisini yaptığı The things we carry / Taşıdıklarımız ilk gösterimiyle 29 Nisan Dünya Dans Günü saat 21:00’de Leyla Postalcıoğlu, Mihran Tomasyan ve Berke Can Özcan’ın performansıyla Moda Sahnesi’nden “Sahneden Naklen” yayınlanarak evlerinize konuk olacak.

 

Bu proje, Avrupa’nın en Batı ve en Doğu uçlarını temsil eden iki dans kumpanyasını; koreograf Franscisco Camacho ve organizasyonu Eira ile, Çıplak Ayaklar Kumpanyasından dansçılar Leyla Postalcıoğlu, Mihran Tomasyan ve müzisyen Berke Can Özcan’ı bir araya getiriyor.

 

Portekiz’in önde gelen koreograflarından Camacho EIRA’yı Avrupa’nın bu en batı noktasındaki başkent Lizbon’daki sanat sahnesinin önemli bir oyuncusu olması için kurdu. Sürekliliği ve üretkenliği ile dikkat çeken Çıplak Ayaklar Kumpanyası ise Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan dünyanın tek başkentinde varlığını sürdürüyor. Bu ekipteki dansçılar ve müzisyenler ülkelerinin en öne çıkan isimlerinden olmakla kalmayıp, uluslararası alanda da oldukça aktifler. Doğal olarak, Portekizli ve Türkiyeli bu sanatçılar arasındaki etkileşim de böyle bir uluslararası kesişimde gerçekleşti.

 

Kökleri iki farklı liman şehrine dayanan bir yaratıcı ekip, birbirine uzak gelenek ve milliyetler, taban tabana zıt sosyo-kültürel gerçeklikleri düşününce, ortaya çıkan eserin de bu özellikleri bir şekilde yansıtmasından daha doğal bir şey olamaz. Bu performans, gezginliği, göçebeliği, hem hayatta kalmak için, hem de zaten alışılmış olunan hayat tarzı modeli için şartlar yaratma pratiğini ele alarak ilerliyor.

 

Taşıdığımız şeyler aslında ihtiyacımız olan şeyler mi? Bizi hayatta tutan şeyler mi bunlar? Yoksa hiç sorgulamadan kabul ettiğimiz hayatı devam ettirmemizi sağlayan şeyler mi? Sonucu olmayan hareketleri, ne kadar keyfi olduklarını fark etmeden yapıp duruyor muyuz, yoksa onlar olmadan boşluğun yavaşça içeri süzüleceğini bildiğimiz için mi tekrar ediyoruz bunları? Hayat laboratuvarının ipleri tamamen elimizde mi, yoksa kararlarımız, bütün tecrübemizi sorgulamamıza sebep olacak yüzleşmeyi erteleme biçiminden başka bir şey değil mi?

 

 

The things we carry  / Taşıdıklarımız

 

Sanat Yönetimi: Francisco Camacho

Yaratım ve Performans: Leyla Postalcıoğlu, Mihran Tomasyan, Berke Can Özcan

Işık Tasarım: Cem Yılmazer

Kostüm Tasarım: Selen Hayal

Teknik Destek Ses - Işık: Berkant Kılıçkap, Yasin Gültepe

Afiş: Alican Tezer

Foto: Kam stüdyo

Asistanlar: Carlota Lloret, Selim Cizdan

 

Portuguese Republic - Ministry of Culture |Directorate-General of Arts; Camões Institute and  Embassy of Portugal in Turkey tarafından desteklenen bu proje EIRA ve Çıplakayaklar Kumpanyası işbirliği ile gerçekleşmektedir.

 

 

 

****

 

 

 

For the past two years İstanbul audience has gotten acquainted with Francisco Camacho and his company EİRA through workshops, artist talks and his solo performance E Pur Si Muove. We are happy to present his new creation The things we carry/ Taşıdıklarımız.

 

Rehearsals of The things we carry started in February 2020. The premiere was planned in May and cancelled twice due to the pandemic. Choreographed by Francisco Camacho, created with and performed by Leyla Postalcıoğlu, Mihran Tomasyan and Berke Can Özcan, premiere of The things we carry will be streamed “live from stage” by Moda Sahnesi on Thursday, 29th April International Dance Day,

at 21:00 Turkish time, at 19:00 Lisbon Time, at 20:00 Central European Time.

 

This project gathers two contemporary dance communities that are from the westernmost and easternmost points of Europe. The representatives of these communities are choreographer Francisco Camacho and his organization Eira, dancers Leyla Postalcıoğlu and Mihran Tomasyan on behalf of Çıplak Ayaklar Kumpanyası, alongside musician Berke Can Özcan.

 

 

The Portuguese leading choreographer from Lisbon has asserted EIRA as a fundamental player in the artistic scene of this capital in the westernmost tip of continental Europe. Çıplak Ayaklar Kumpanyası is an organization of remarkable longevity in Istanbul, the only capital in the world to encompass two continents - Europe and Asia -, and proposes the reunion of two dancers and a musician, all distinguished in their country, besides a strong international presence. Not incidentally, the encounters among these Portuguese and Turkish artists have happened in the context of these international crossroads.

 

With an artistic team rooted in these two different harbor cities, with a pronounced intersection of diverse traditions and nationalities, and combining highly contrasting socio-cultural realities, it is only natural that the artistic work should partially reflect these characteristics. The performance unfolds through a continuum of actions that evoke travel, nomadism, the creation of conditions for survival and for the maintenance of a model of life already familiar.

 

Are the things we carry the ones we need? Are they the ones that allow us to survive? Or are they those that allow us to perpetuate a model of life already known without questioning it? Do we repeat inconsequent gestures without realizing their arbitrariness, or do we repeat them because without them we would allow the void to creep in? Are we in full charge of our laboratory of life or are our actions nothing more than ways of postponing the confrontation with an interpellation that could put all our experience into question?

 

 

The things we carry  / Taşıdıklarımız  

 

Artistic Direction: Francisco Camacho

Created with and performed by Leyla Postalcıoğlu, Mihran Tomasyan, Berke Can Özcan

Light design: Cem Yılmazer

Costume design: Selen Hayal

Technical support sound/ light : Berkant Kılıçkap, Yasin Gültepe

Project Assistant: Carlota Lloret, Selim Cizdan

Poster: Alican Tezer

Photo: Kam stüdyo

 

Production: EIRA & Çıplak Ayaklar Kumpanyası 

Supported by Portuguese Republic - Ministry of Culture |Directorate-General of Arts; Camões Institute and  Embassy of Portugal in Turkey