Sinema ve Psikoloji - Yer, Zaman, Sahne, Kahraman - Ceren Boz, Sezen Sayınalp

 1. Hafta (Yer)

Sinemanın farklı coğrafyalarda anlatı aracı olarak nasıl işlediğine dair konuşulacak. Toplumsal bellek, sosyal psikoloji, kolektif hafıza gibi konular üzerinden farklı ülke sinemalarının işlevleri, yere ve zamana bağlı değişen ve dönüşen yönleri, yönetmen sinemasının coğrafyayla ilişkisi üzerine tartışılacak.

 İncelenecek filmler:

-TōkyōMonogatari (Tokyo Hikâyesi) (1953, yön. Yasujirō Ozu)

-Nemā-ye nazdīk (Yakın Plan) (1990, yön. Abbas Kiyarüstemi)

-Et Maintenant, On VaOù? (Peki Şimdi Nereye?) (2011, yön. NadineLabaki)

 

2. Hafta (Zaman)

Sinemada akımların nasıl ortaya çıktığına dair konuşulacak. Zamana göre değişen hikâye anlatımının akımlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğundan ve ülke sinemalarının ortaya çıkardığı akımların sinema tarihinde nasıl bir yerde durduğundan bahsedilecek. Alman Dışavurumculuğu, Şiirsel Gerçekçilik ve Çek Yeni Dalgası başlıkları altında filmler incelenecek. Filmlerdeki kahramanların konumlanışının, benliğin, karakterlerin psikolojik yapılarının bu akımlar içerisinde nasıl işlendiğine dair konuşulacak.

 

İncelenecek filmler:

-DasCabinetdes Dr. Caligari (Dr. Caligari'nin Muayenehanesi) (1920, yön. Robert Wiene)

-Le Quaidesbrumes (Sisler Rıhtımı) (1938, yön. MarcelCarné)

-Sedmikrásky(Papatyalar) (1966, yön. VěraChytilová)

 

3. Hafta (Sahne)

Sinemada edebiyat ve sahne uyarlamalarının nasıl oluştuğundan bahsedilecek. Uyarlamaların ülkeden ülkeye nasıl değişiklik gösterdiğinden, yeniden çevrimlerin yere ve zamana bağlı işlevinden, hikâye gelişiminin nasıl yeniden kurgulandığından, yazılı metinden ya da sahneden perdeye aktarılırken ne gibi değişikliklerin görüldüğünden bahsedilecek.

 

İncelenecek filmler:

-Who'sAfraid of Virginia Woolf? (Kim Korkar Hain Kurttan?) (1966, yön. Mike Nichols)

-AnnaKarenina (2012, yön. Joe Wright)

-LittleWomen (Küçük Kadınlar) (2019, yön. Greta Gerwig)

 

 

4. Hafta (Kahraman)

Sinemada kahramanların işlevinden, hikâyede nasıl konumlandıklarından, kahraman özelliklerinden bahsedilerek, geçmişten bugüne kahraman mitinin nasıl değiştiği üzerine konuşulacak. Sinema tarihinde kahramanların nasıl bir değişim geçirdiğinden, anti-kahramanlardan, alışılmışın dışındaki kahramanların yere ve zamana bağlı olarak sinema perdesinde nasıl hayat bulduğundan bahsedilecek.

 

İncelenecek filmler:

-TheKing of Comedy (Komediler Kralı) (1982, yön. Martin Scorsese)

-Pandora’nın Kutusu (2008, yön. Yeşim Ustaoğlu)

-PhantomThread (2017, yön. Paul Thomas Anderson)

 

Moderatörler: Ceren Boz- Sezen Sayınalp

 

Ceren Boz

Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli sinema dergilerinde yazıları yayınlandı. Şahika TekandStudioOyuncuları'nda oyunculuk üzerine çalıştı. Farklı disiplinler üzerine yerli ve yabancı birçok sanatçıyla eğitimlere katıldı. Sinema üzerine uzun süre eğitmenlik yaptı. Çeşitli oyunlarda oyunculuğun yanı sıra oyun yazarlığı yapmaktadır. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde doktora programına kabul edilmiştir. Son oynadığı ve uyarlamasını da yaptığı, Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından uyarlanan oyunu “Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet” halen Dasdas sahne bünyesinde sahnelenmeye devam etmektedir.

 

 

Sezen Sayınalp

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmasının ardından sinema yazarlığıyla ilgili çalışmalara ağırlık verdi. Sinema ve psikoloji içerikli çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Sinema içerikli online yayınlarda da sinema yazarlığı yaptı. Arka Pencere, Sinema Se7en Mecmua ve Psikesinema'ya yazılarıyla katkı sağladı. Sinema ve psikoloji tutkusunun birleştiği kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı ile devam etti. 2019 yılında film eleştirmeni olarak başvurduğu 25. Saraybosna Film Festivali’nin Talent bölümüne seçildi. 2019 yılında SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi oldu.

 

12 Nisan - 3 Mayıs saat 20.00 - 22.00 (her pazartesi)

 4 hafta tam 140TL, 4 hafta öğrenci 70TL

Tek ders ücreti tam 40TL, tek ders ücreti öğrenci 20TL

Kayıt için : [email protected]