Sinema ve Psikoloji - Sinemada Türler - Sezen Sayınalp , Ceren Boz

 

 

1. Hafta

Drama

Sinema tarihinde drama türünün özellikleri incelenecek. Sinemanın hikâye anlatma meselesine dair konuşulacak. Filmlerin zaman ve mekâna dair nasıl bir öyküleme gerçekleştirdiğinden, sinemada türlerin hikâye oluşumunu nasıl biçimlendirdiğinden konuşulacak.

 

İncelenecek filmler:

-Lost in Translation (2003, yön. SofiaCoppola)

-Kış Uykusu (2014, yön. Nuri Bilge Ceylan)

-TheIrishman (2019, yön. Martin Scorsese)

 

 

 

2. Hafta

Komedi

Komedi türünün sinemada nasıl hayat bulduğundan bahsedilecek. Komedi türünün özelliklerinden, mizah kavramından, mizahın sosyal psikolojideki ve toplumsal bellek üzerindeki etkisinden yola çıkarak filmler üzerine tartışılacak.

 

İncelenecek filmler:

-Mononcle (1958, yön. JacquesTati)

-Shaun of theDead (2004, yön. Edgar Wright)

-BurnAfter Reading (2008, yön. EthanCoen, JoelCoen)

 

 

3. Hafta

Müzikal

Müzikallerin tarihinden bahsedilecek. Müzikal türünün dünden bugüne sinemada nasıl temsil edildiğinden, müzik ve hareketli görüntünün yolculuğundan, müzikal temalarının içeriğinden ve tarihsel özelliklerinden bahsedilecek.

 

İncelenecek filmler:

-West Side Story (1961, yön. JeromeRobbins, Robert Wise)

-HedwigandtheAngryInch (2001, yön. John CameronMitchell)

-MoulinRouge! (2001, yön. Baz Luhrmann)

 

 

4. Hafta

Korku

Korku, korku türünün alt türlerine dair konuşulacak. Türün özellikleri, tarihsel yapısı, yönetmenlerin bakış açısı, korku, gerçeklik ve zaman/mekân meselesine dair tartışılacak. Sinemanın toplumsal kodlarla ilgili nasıl bir yol izlediği konuşulacak.

 

İncelenecek filmler:

-TheBirds (1963, yön. AlfredHitchcock)

-TheWitch (2015, yön. Robert Eggers)

-Us (2019, yön. Jordan Peele)

 

 

5. Hafta

Bilimkurgu

Sinema tarihinde bilimkurgu türüne dair anlatının nasıl geliştiğinden bahsedilecek. Türün biçimsel özelliklerinin anlatı yapısını nasıl şekillendirdiğinden, sosyal ve psikolojik etmenlerin filmler üzerinde nasıl bir etkisi olduğundan konuşulacak.

 

 İncelenecek filmler:

-The Man WhoFellto Earth (1976, yön. Nicolas Roeg)

-The Truman Show (1998, yön. Peter Weir)

-High Life (2018, yön. Claire Denis)

 

 

Moderatörler: Ceren Boz- Sezen Sayınalp

 

Ceren Boz

Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli sinema dergilerinde yazıları yayınlandı. Şahika TekandStudioOyuncuları'nda oyunculuk üzerine çalıştı. Farklı disiplinler üzerine yerli ve yabancı birçok sanatçıyla eğitimlere katıldı. Sinema üzerine uzun süre eğitmenlik yaptı. Çeşitli oyunlarda oyunculuğun yanı sıra oyun yazarlığı yapmaktadır. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde doktora programına kabul edilmiştir. Son oynadığı ve uyarlamasını da yaptığı, Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından uyarlanan oyunu “Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet” halen Dasdas sahne bünyesinde sahnelenmeye devam etmektedir.

 

 

Sezen Sayınalp

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmasının ardından sinema yazarlığıyla ilgili çalışmalara ağırlık verdi. Sinema ve psikoloji içerikli çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Sinema içerikli online yayınlarda da sinema yazarlığı yaptı. Arka Pencere, Sinema Se7en Mecmua ve Psikesinema'ya yazılarıyla katkı sağladı. Sinema ve psikoloji tutkusunun birleştiği kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı ile devam etti. 2019 yılında film eleştirmeni olarak başvurduğu 25. Saraybosna Film Festivali’nin Talent bölümüne seçildi. 2019 yılında SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi oldu.

 

 

Başlama tarihi ve saati: 17 Şubat 2021 / 17 Mart 2021 20.00-21.30(5 hafta- çarşamba )

Fiyat: 5 hafta tam 175TL, 5 hafta öğrenci 75TL

Tek ders ücreti tam 40TL, tek ders ücreti öğrenci 20TL

Kayıt için : [email protected]