Sinema ve Psikoloji - Sezen Sayınalp ve Ceren Boz Online Seminer

 

-Mekân, Etik, Algı-

 

1. Hafta (Mekân)

Sinemada mekân kullanımının senaryo yapısı, karakter gelişimi ve izleyici üzerindeki etkisine odaklanılacak. Mekân ve benlik ilişkisi üzerinden psikolojide benlik kavramı, mekânın benlik üzerindeki etkisi, sinemada mekânın işlevinin nasıl şekillendiği konuşulacak.

İncelenecek filmler:

-Parasite (2019, yön.Bong Joon-ho)

-Call Me byYour Name (2017, yön. Luca Guadagnino)

-Hiroshima Mon Amour (1959, yön. Alain Resnais)

 

 

2. Hafta (Etik)

Etik kavramının sinemada karşılığı üzerine tartışılacak. Seyirciyi etik kavramı etrafında düşündüren senaryo yapıları üzerinden sinemada etik ögelerin ve anlatının nasıl şekillendiğine odaklanılacak. Filmlerin anlam dünyasına ilişkin yönetmenin film yapısını nasıl tasarladığı üzerine konuşulacak.

 

-Frantz (2016, yön. François Ozon)

-Turist (2014, yön. Ruben Östlund)

-High Life (2018, yön. Claire Denis)

 

 

3. Hafta (Algı)

Sinemada zaman algısı üzerine konuşulacak. Sinema tarihinde kurgunun gelişiminden bahsedilerek sinemanın diline ve algının nasıl şekillendiğine yeniden bakılacak. Psikolojide algının, hafızanın seyircinin sinema üzerine düşünme yöntemlerini nasıl şekillendirdiğine odaklanılacak.

 

-Marie Antoinette (2006, yön. Sofia Coppola)

-Cabaret (1972, yön. Bob Fosse)

-Mulholland Dr. (2001, yön. David Lynch)

 

Moderatörler: Ceren Boz- Sezen Sayınalp

 

 

Ceren Boz

Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli sinema dergilerinde yazıları yayınlandı. Şahika Tekand Studio Oyuncuları'nda oyunculuk üzerine çalıştı. Farklı disiplinler üzerine yerli ve yabancı birçok sanatçıyla eğitimlere katıldı. Sinema üzerine uzun süre eğitmenlik yaptı. Çeşitli oyunlarda oyunculuğun yanı sıra oyun yazarlığı yapmaktadır. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde doktora programına kabul edilmiştir. Son oynadığı ve uyarlamasını da yaptığı, Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından uyarlanan oyunu “Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet” halen Dasdas sahne bünyesinde sahnelenmeye devam etmektedir.

 

Sezen Sayınalp

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmasının ardından sinema yazarlığıyla ilgili çalışmalara ağırlık verdi.Sinema ve psikoloji içerikli çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Sinema içerikli online yayınlarda da sinema yazarlığı yaptı.Arka Pencere, Sinema Se7en Mecmua ve Psikesinema'ya yazılarıyla katkı sağladı. Sinema ve psikoloji tutkusunun birleştiği kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı ile devam etti. 2019 yılında SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi oldu.

 

Başlama tarihi ve saati: 16 Kasım 2020 / 20.00-22.00 (3 hafta- pazartesi)


Fiyat: 3 hafta tam 120TL, 3 hafta öğrenci 60TL


Tek ders ücreti tam 50TL, tek ders ücreti öğrenci 30TL