Simir Rudan Konseri

Hacettepe Üniversitesi’nde felsefe okurken müzik ile daha yakından ilgilendi. Enstruman çalmaya ve sahne almaya başladı. Elvis Presley, Beatles ve Pink Floyd gibi müzisyen ve gruplardan etkilendi. Bir dönem Dr. Emel Aslangiray ile Dr. Ümit Gültekin’in kurduğu Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne bağlı Çok Sesli J. S. Bach Korosu’nda bulundu.

 

2005 yılında doğup büyüdüğü Cizre’ye dönerek müzik tutkusunu üretime dönük olarak sürdürdü. 2013 yılında söz müzik ve düzenlemeleri kendisine ait olan Bi Çîrokî (Öyküce) adlı ilk albümünü Ayhan Orhuntaş prodüktörlüğünde Ütopya Müzik aracığı ile yayınladı. 2015 yılında birçok müzisyenin bir araya geldiği ve Kalan Müzik etiketi ile yayınlanan Peşk adlı karma albümde Berfîn (Kardelen) adlı şarkı ile yer aldı. Yeni albümü olan Kevî’ yi (Kıyı) 27 Aralık 2019 tarihinde bağımsız bir müzisyen olarak yayınlamıştır. Müzisyen 2015 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

 

Sîmir, farklı mitolojilerde Simurg, Zümrüd-ü Anka ve Phoenix olarak geçen, küllerinden yeniden doğduğu söylenen kuşun adıdır. Farsça’da otuz kuş anlamına gelir. Rûdan ise meydana gelmek, oluşmak demektir.