Senem Cevher - Yönetmen / Koreograf
İzmir’de doğdu. İzmir Konak Belediye Tiyatrosu ve İzmir Fuar Gençlik Tiyatrosu’dan sonra Yeditepe Üniversitesi GSF Tiyatro Bölümü’nden ve Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Bölümü Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. Amsterdam Theatre Rast, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Nilüfer Belediyesi Tiyatro, İstanbul Kültür A.Ş., Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu, Tiyatro Oyunevi’nde oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yaptı.Tiyatro 3.2.1’in kurucusudur. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi GSE Sahne Sanatları Bölümü’nde doktora eğitimine devam etmekte ve oyun çevirileri yapmaktadır. Ayrıca Sofya National Theatre Film Academy’de reji eğitimine devam etmektedir.


Yer Aldığı Oyunlardan Bazıları: Erkek Parkı, Geçtim ama Tiyatrodan, Kalpak, Kurban, Michelangelo, Ben Bir Kurbağayım, Yıldız Tarihi (İstanbul Devlet Tiyatrosu)


Kabare, Küçük Deniz Kızı, Varyeteler, Notre Dame’ın Kamburu (Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu) Dilek Bir Halk Operası, Solitude, Kuzey Işığı (Amsterdam Theatre Rast)


 


Çevirilerinden Bazıları: Köprü, Düzenbaz, Mavi Çakır Gözlü, Kosova Tiyatrosundan Bir Kuş Uçtu, Liza Uyuyor, Kosovalı Peer Gynt, Acındırma Propoganda Birimi (Yeton Neziray) Sandalye, Alt Oda, Hiçbir şeyim yok (Edward Bond) Beş Çocuk (Simona Semevic) Medea (Lia Karavia) Mahzen (Ilir Gjocaj) Allegretto Arnavutluk (Stefan Çapaliku) Kapılar (Neda Nezhdana)