Schön Anders


Kimlik arayışı ve aidiyet duygusu üzerine bir dans tiyatrosu (6+)

 

 Tasarlayan ve Yöneten: Ceren Oran

Koreografi ve Dans: Roni Sagi, Maria Casares González, Jin Lee, Jovana Zelenović, Ceren Oran

Müzik ve Canlı Performans: Benny Omerzell

Kostüm ve Sahne Tasarımı: Sigrid Wurzinger

Işık Tasarımı: Dennis Dieter Kopp

Dramaturg: Moos van den Broek

Prodüksiyon Koordinasyonu: Rat & Tat Kulturbüro

Prodüksiyon Asistanı: Emma Mann

Tur Organizasyonu: Karolina Hejnova

Fotoğraflar: Tania Bloch

Fragman: Mehmet Birinci

Süre: 40 Dakika

 

Basın Alıntıları:

„ (…) Bu parçada kullanılan hareket dilini, sergilenen benlik ve dünya arasındaki sürtüşmeyi, trend belirleme ve sınırları aşma hakkında oluşan metaforlar büyük küçük herkes tarafından görülmeli. Çünkü 40 dakikalık parça sihirli bir bicimde kurgulanmış, yalın ve eğlenceli. (…)”

Sabine Leucht Sueddeutsche Zeitung, Şubat 2020

 

“ (…) 35 yaşındaki Oran'ın işlerinde sevgiyle ince ayarlamalar yapması ve her zaman belirli bir odak noktasına konsantre olmanın bir yolunu bulması, hepimizi çocukça bir hayrete düşürüyor. (…) ”Schön Anders”, kimlik bulma ve grup davranışı, aidiyet ve ötekilik üzerine büyüleyici ve eğlenceli bir motorik incelemeye dönüşüyor… ”

Vesna Mlaka, Tanznetz, Şubat 2020

 

Oyun İçerik:

Kitle psikolojisi kimi zaman bizi şekillendirir. Kendimizi farklı gruplar ve sosyal toplum çerçeveleri içinde korur ve organize ederiz. Peki, bir birey kendi benlik duygusunu tanımak, keşfetmek isterse ne olur? Bu keşif o çerçeveleri sunan toplum tarafından nasıl karşılanır? Bir gruba dahil olmak adına her birey kendinden ödün vermeye başladığında ne kadar kendisi olarak var olabilir?

 

Daha önceden Moda Sahnesi’nde ‘’Yamuk Yemek’’, ‘’Her Kafadan Bir Ses’’ ve ‘’Anlaştık mı?’’ oyunlarını tasarlayıp yöneten, koreograf Ceren Oran Almanya’da prömiyerini yaptığı “Schön Anders” performansında, çok kültürlü bir ekiple birlikte bu soruların olası cevaplarını dansa ve müziğe dönüştürüyor. Oyun boyunca beş dansçı ve bir müzisyen kendi ötekilik ve aidiyet deneyimlerini sergiliyor. Kişinin benlik duygusu ile toplum arasındaki çatışma ve uzlaşmalarını, esprili ve dokunaklı bir şekilde sergiliyorlar. Schön Anders, hem yetişkinler hem çocuklar için ilham veren bir eğlenceli bir dans tiyatrosu.

 

Fon Kredileri: Schön Anders Türkiye turnesi Atta Festivali ile işbirliği içinde, City Of Munich Departments of Arts and Culture ve NPN (NATIONALES PERFORMANCE NETZ Gastspielförderung Tanz) fonlarının değerli katkıları ile gerçekleşecektir.

 

'Supported by the NATIONALES PERFORMANCE NETZ International
Guest Performance Fund for Dance, which is funded by the Federal
Government Commissioner for Culture and the Media'