Sar - Çıplak Ayaklar Kumpanyası

SAR, Istanbul, Kurtuluş’ta aynı mahallede, aynı kültürde büyümüş iki arkadaşın beraber ürettikleri bir gösteridir. Ortak kimliklerinin oluşturduğu anıları ve gözlemlerini, müziği, hareketi ve kağıdı kullanarak biraraya getiriyorlar.

Bu gösteride müzisyen ve Vomank’ın kurucularından Saro Usta ile Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan Mihran Tomasyan’ı bir arada izleyeceğiz.

Fidanını seçtin, yerini beğendin, toprağını hazırladın, can suyunu verdin, sırtını dönüp yürüdün, günler geçti, belki haftalar, yağmurlar yağdı ve arada karlar, rüzgarlar esti, geldin baktın, boyu boyundaydı, belli ki tutmuştu, sonsuza uzanabilirdi kökleri, sonra bahar oldu yaz oldu güneş doğdu ay battı venüs çıktı, sen zaten öldün, torunların kim bilir nerde uyandı, gidenler oldu, gelenler başka gidenlerdi, olmadı, bişeyler yanlış oldu, ağaç büyüdü, uzaktaki ev bir taneydi üç oldu beş taneydi beş yüz oldu, gölgesinde öldürülenler ve elbet öpüşenler, onu görmeyenler ve su verenler.

 

Sonra kestiler.

 

İyi de oldu çünkü kaldırımı daraltıyordu.

 

Bu gösteri dünyayı, insanlığı, dağları, yeryüzünü ve gökyüzünü yanlış anlamak üstüne kurgulanmıştır. Yukarda bahsedilen ağaçla hiç bir alakası yoktur. Torunların nerde uyandığıyla ilgilenir.

 

İyi seyirler


Konsept ve Uygulama: Mihran Tomasyan - Saro Usta

Işık Tasarım: Cem Yılmazer

Işık Uygulama: Yasin Gültepe

Ses Uygulama:Berkant 'Doktor' Kılıçkap

Fotoğraf: Engin İriz

Afiş Tasarımı: Alican Tezer