Saaed Ensafi

1974 yılında İran’da doğdu. 1996’da İran Gençlik Sinema Derneği’den Sinematografi ve Yönetmenlik diploması aldı. 2002’de Tahran’daki Azad Üniversitesi Sanat ve Mimarlık Fakültesi’nde Grafik Tasarım alanında lisans derecesini tamamladı. Aynı dönemde teorik ve uygulamalı resim derslerine katılarak görsel sanatlara olan ilgisini arttırdı. 2005 yılında aynı üniversiteden İllüstrasyon alanında yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2002’den 2012’ye kadar görsel sanatçı olarak çalışmanın yanı sıra İran’ın çeşitli şehirlerindeki farklı ilkokullarda, konservatuarlarda ve üniversitelerde çizim, baskı-resim, sanat tarihi, çağdaş kurgu, illüstrasyon, form ve tasarım ilkeleri dersleri verdi.

2011’de İstanbul’a taşındı. 2015’te, bir yıl eğitim hayatına devam eden, illüstrasyon sanatını öğrettiği «Illustrative Today» adlı bir okul kurdu. 2001-2018 yılları arasında Tahran’da sekiz kişisel sergi açtı. Aynı yıllarda Tahran ve diğer ülkelerde 30’dan fazla karma sergide bulundu. Küratör olarak görsel sanatlar alanında, özellikle çağdaş kurgu illüstrasyonunda Tahran ve diğer ülkelerde çok sayıda gösteri, atölye çalışması, projeler yaptı.

Halen tiyatro alanında küratörlük yapmaya çalışmaktadır. İran ve Türkiye çağdaş tiyatrosu üzerine araştırma yapıyor ve çalışıyor.