Nilüfer Sarıtaş Konseri

1976 Yılında Tokat’ta Dünyaya gelen Nilüfer Sarıtaş, Üniversiteye kadar yaşamını burada sürdürdü. Lise yıllarında okuldaki müzik faaliyetlerinin yanında, bazı Sivil Toplum Örgütlerinde koro çalışmalarına katılarak, müzikle iç içe bir dönem geçirdi.

 

1997 yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümünü kazanıp İzmir’e gelen Nilüfer Sarıtaş, eğitimine devam ederken, derslerinden arta kalan zamanların da çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü koro şefliği yaptı ve solo dersler verdi. Okul yıllarında, TRT İzmir radyosunun açtığı bir yarışmaya katılarak ikinci olmuştur.

 

Beş yıllık Lisans Döneminin ardından Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tezsiz Yüksek Lisans Yapıp İstanbul’a yerleşti.

 

Erdal Erzincan Müzik Merkezinde Repertuar ve Bağlama dersleri alırken İstanbul’da Müzik Öğretmenliğine başladı. Bu arada Nilüfer Sarıtaş, TRT İstanbul Radyosu amatör ses yarışması üçüncüsü, Arguvan Vakfı Arguvan Türküleri ses yarışması birincisi olmuştur. 2005 Yılında ATV’de yayınlanan Anadolu Ateşi-Bu Toprağın sesi yarışmasına katıldı, 16 Hafta yayınlanan programdan birincilik alarak adını müzik camiasına yazdırmayı başarmıştır. İlkeli duruşu, Güzel sesi ve Türkülerin geleneksel dokusunu bozmadan seslendirmesiyle bilinmektedir. Konserlerine ve Albüm çalışmalarına aralıksız devam eden Nilüfer Sarıtaş Her gün kendini geliştiren, yüreğini, beynini; öğrenmeye ve ilerlemeye açmış ilkeli bir müzik insanıdır.

 

Eğitimin önemini ve müziğe katkısını bilen birisi olarak, Haliç Üniversitesi Sanatta yeterlilik programına devam etmektedir.

 

Albümleri;

İlk Olarak 2005 yılında yarışma kayıtlarının yer aldığı, Bu Toprağın Sesi Albümü (Tevhit) Marşandiz Müzik yapım etiketiyle piyasaya sürüldü. Ardından 2006 yılında yine aynı firmanın piyasaya sürdüğü yarışmada dereceye giren Nilüfer Sarıtaş, Zeynep Başkan ve Devrim Kaya’nın solist olarak yer aldığı Bu Toprağın Sesleri2 albümü raflarda yerini aldı. Son olarak albüm çalışması Haziran 2008’de Seyhan Müzik Etiketiyle Can Gibi adıyla raflarda yerini aldı. Yine Seyhan Müzik etiketiyle, Uzun yol Türküleri adlı albümde yer aldı. Daha sonra Arda müzik etiketiyle Nevruziye deyişleri adlı albümde,2014 Yılında Kalan Müzik Etiketiyle Çıkan”Alevilere Kalan” isimli albümde, Arşiv Müzik Etiketiyle(Tarık Kavut Projesi olan) "Pirler ve Dedeler" proje albümünde,2016 yılında TRT ve Tokat Belediyesi Ortak yapımı olan İL İL Türkülerimiz Arşiv Serisi Olan TOKAT Türküleri albümünde, 2016 yılında Çıkan Ünlü besteci Mehmet Gümüş Besteleri Albümünde yer aldı.2015 yılında Yine Arda müzik etiketiyle Solo ve son albümü Sabah Olsun’u hazırladı.