Nihan Kaya - Enneagram: Dokuz Mizaç Modeli

 

İnsan, üç temel fonksiyonla doğar: Düşünme fonksiyonu (thinking function), hissetme fonksiyonu (feeling function) ve eyleme geçme fonksiyonu (physical function). Fakat her bir fonksiyonu kullanmanın üç ayrı biçimi vardır. İşte, Yunancada "dokuz nokta" anlamına gelen enneagram, bu dokuz ayrı biçimi ifade eder.

 

Enneagram, bir çemberin üzerinde birbirine eşit uzaklıktaki dokuz rakamla gösterilir. Biz de o çemberin üzerinde belli bir noktada doğarız ve çemberde en yakın olduğumuz rakam bizim enneagram numaramızdır. Bizi motive eden şeylerde ki, istek ve ihtiyaçlarımızdaki, olaylara yaklaşımımızdaki, tepkilerimizdeki ayrılığın temel sebebi budur. Evet, her insan kendine özeldir, ama temelde bizim neden ona değil de buna yöneldiğimiz, biri için o önemliyken diğeri için şunun önemli olduğu, biri ondan etkilenirken diğerinin şundan etkilendiği, enneagramımızla ilişkilidir.

 

Enneagramlar, nasıl davrandığımızı açıklamaz. Ama neden o değil de bu şekilde davranmaya eğilim gösterdiğimizi anlamak için harika vasıtalardır.Eğer kendimizin ve ilişki kurduğumuz insanların enneagram modeli hakkında bilgi sahibi olabilirsek, kendimizle ve başkalarıyla daha sağlıklı ilişkiler kurabilir, birbirimizin temel motivasyon kaynaklarını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir, kimin neden o şekilde davranmaya daha meyilli olduğunu daha iyi değerlendirebiliriz.

 

Bu seminer sonunda katılımcıların her biri kendilerinin ve yakınlarının enneagram numarasını tahmin edebilecek seviyede bilgi edinmiş olacaklardır. Ayrıca anne-babalar enneagram hakkında bilgi sahibi olurlarsa çocuklarının enneagramını çocuğun doğduğu aylarda ayırt edebilirler. Her çocuğun farklı ihtiyaçlarının olmasının nedeni de enneagramlardır ve enneagram bilgimiz ölçüsünde çocuğumuza da daha doğru yaklaşabilir, çocuğumuzun temel isteklerinin ne üzerine kurulu olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

 

 

 

Nihan Kaya

 

Türkçede on bir kitabı olan Nihan Kaya, kurmaca eserleri kadar edebiyat, psikoloji ve estetik teori üzerine yazdıklarıyla da biliniyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı mezunu. İngiltere'de, University of Essex, Centre for Psychoanalytic Studies’te Psikanaliz üzerine yüksek lisansyaptı. King's College London'da yazdığı doktora tezini Yazma Cesareti adıyla kitaplaştırdı. 2005’ten bu yana, edebiyat ve psikoloji alanlarında Avrupa ve Amerika’nın değişik yerlerinde konferans tebliğleri sundu, konuşmalar yaptı.Çatı Katı kitabı 2004’te Türkiye Yazarlar Birliği ödülü aldı. İngiltere’de Routledge Yayınları'ndan çıkan Dreaming the Myth Onwards: Revisioning Jungian Therapy and Thought (2008) veThe Blazing Sublime: Thresholds and Pathways between Jung and Lacan (2019) kitaplarının ortak yazarlarından. MEF Üniversitesi Psikoloji bölümünde ders veriyor.

 

Romanları: Kırgınlık (2017), Kar ve İnci (2016), Disparöni ya da Yaşama Korkusu (2008), Buğu (2006), Gizli Özne (2003)

Öykü kitapları: Ama Sizden Değilim (2012), Çatı Katı (2004)

İnceleme kitapları: Yazma Cesareti: Acının Yaratıcılığa Dönüşümü (2013), Fildişi Kuyu: Psikanalitik Edebiyat Eleştirisi ve Kadın (2011)

Diğer: İyi Aile Yoktur (2018), İyi Toplum Yoktur: Günlük Hayatta Toplumun Bireyi İstismar Biçimleri (2019)

 

 

 

 

Nihan Kaya ile ‘’enneagram: dokuz mizaç modeli’’ seminerinin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

 

Başlama tarihi ve saati: 20 Mart 2019 Çarşamba saat:19.30-22.30 (tek gün)

 

Fiyat: Tam 35TL, öğrenci 20TL