Murat Sevinç - Anayasa Tarihi (Yer Kalmamıştır)

 

Murat Sevinç - Anayasa Tarihi

moda sahnesi’nde gerçekleşecek “anayasa tarihi” seminerine, kavramsal çerçeveyi anlatarak başlayacağım.

Türkiye’deki sorunlardan biri, tartışılan konuların ait olduğu kavram düzeyinin genellikle bilinmemesi, adları bilinen kavramların da birbirine karıştırılmasıdır.

Bilgi edinmenin olağanüstü derecede hızlanması ve ortalama yurttaşın her an her konuda “online” oluşu da, sanırım bölük pörçük düşünüp konuşma alışkanlıklarını güçlendiren bir etki yarattı. “Bilgi”ye hızlı erişim, erişilenin “bilgi” olup olmadığını sorgulama gerekliliğinin görmezden gelinmesine neden oluyor. Hal böyleyken, bir konuya başlarken öncelikle o alanın kendi özgül ve temel kavramlarından “söz etmek” gerekiyor.

Kavramlar ardından, anayasacılığın gelişmesini ve kuşkusuz batı anayasacılığının önemli, yol gösterici örneklerini anlatmaya çalışacağım.

Bunu, Osmanlı-Türk anayasal gelişmeleri takip edecek.

Programda, güç yettikçe hukuk dışı pek çok konuya değinilecek. Zira hukukun ve anayasanın anlaşılması, kendisi dışında o pek çok olgu ve olayın hatırlanmasıyla, ele alınmasıyla mümkün olabilir.

Bugün olup bitenlerin tarihsel kökenlerine bakıp yaşadıklarımıza anlam vermeye çalışacağız. Hep birlikte, tartışarak, konuşarak.

Görüşmek üzere.

 

 

Murat Sevinç

İstanbul'da doğdu. 1988'de Mülkiye'ye girdi. 1995 yılında aynı kurumda Siyaset Bilimi yüksek lisansına başladı ve 1995 Aralık ayında Anayasa Kürsüsü asistanı oldu. Anayasa hukuku ve tarihi konusunda makaleler ve bir iki kitap yayınladı. Radikal İki ve Diken'de çok sayıda yazı kaleme aldı. 7 Şubat 2017 gecesi yüzlerce meslektaşıyla birlikte OHAL KHK'si ile Anayasa ve hukukun bilinen ilkelerine aykırı bir biçimde kamu görevinden atıldı.

 

Murat Sevinç’le ‘’Anayasa Tarihi’’ semineri’nin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

Başlama tarihi ve saati: 15.01.2020  / 19.00-22.00 (8 hafta her çarşamba)

Fiyat: Tam 240TL, öğrenci 160TL, tek ders ücreti tam 40TL, öğrenci 30TL