İlke Kodal - Oyuncu

1978 İstanbul doğumludur. Mimar Sinan Üniversitesi Bale Anasanat Dalı’ndan 1998 de mezun olmuş, aynı sene İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne katılmıştır. Halen İstanbul Devlet Opera ve Balesinin baş dansçılarındandır.

1994 yılında Prix de Lozan, 1998’de St. Petersburg Vaganova Okulu ve 2002’de Japonya Nagoya 4. Uluslararası Bale & Modern Dans yarışmalarında Türkiye'yi temsil etmiştir. Klasik ve modern dans alanında dünyaca tanınan önemli koreograf ve eğitmenlerle çalışma fırsatı bulmuş; Kanada, İngiltere, Portekiz, Japonya, Almanya, Çin ve Hollanda'da turne ve gala gecelerine katılarak dans etmiştir.

Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde konuk dansçı ve repetitör olarak görev almış; ayrıca bir dönem İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Baş Öğretmenlik yapmıştır. Koreografisini yaptığı “HÜR” adlı çalışması Tobav “Sanata Evet” gecesi, Dünya dans günü ve Dünya tiyatrolar günü kapsamında hazırlanan özel programlarda izleyiciyle buluşmuştur.

2014 yılında sergilediği romantik balenin en önemli eselerinden biri olan “Giselle” performansıyla Andante dergisinin seçtiği yılın en iyi kadın dansçısı ödülüne layık görülmüştür.