Hakan Yücefer - Devlet, Hakikat ve Demokrasi

Çağdaş Platon Okumaları

 

Politikayla hakikat arasında nasıl bir ilişki vardır? Bir devletin iyi yönetilmesi yöneticilerin bilgili, vatandaşların erdemli olmasına mı bağlıdır? En iyi (ya da en az kötü) devlet düzeni nasıl saptanabilir? Eğitimin ve yasaların, aklın ve tutkuların, felsefenin ve şiirin politik rolü nedir? Demokrasinin ancak belli koşullar altında savunulabilir olduğunu, çoğu zaman tiranlığa dönüşme eğilimi barındırdığını söyleyebilir miyiz? Demokrasi hakikatin bilinmediği yerde en iyi yönetim şekli, hakikatin bilindiği yerde ise en kötü yönetim şekli midir?

Bu seminerin amacı Platon’un Devlet diyaloğunda karşımıza çıkan soruları demokrasi-hakikat ilişkisine odaklanarak ve belli başlı çağdaş Platon okumalarını hesaba katarak tartışmak olacak. Altı hafta boyunca, önce Devlet diyaloğundaki temel argümanları, ardından bu argümanların Spinoza, Leo Strauss, Alain Badiou ve Karl Popper tarafından farklı bağlamlarda farklı okuma ve yorumlama yöntemleriyle nasıl yeniden ele alındığını göreceğiz. 

 

1. Hafta Thrasymakhos’un Devleti: Politik Gerçekçilikten Ahlakdışılığa

 

2. Hafta Platon’un Devleti: Hakikatin Keşfi ve Filozofların Yönetimi

 

3. Hafta Spinoza’nın Devleti: Politik İnceleme’nin Anti-Platonculuğu

 

4. Hafta Leo Strauss’un Devleti: Yazılmayanı Okumak

 

5. Hafta Alain Badiou’nun Devleti: Komünist Hipotez

 

6. Hafta Karl Popper’in Devleti: Totalitarizmin Kökenleri ve Demokrasi 

 

 

HAKAN YÜCEFER

 

1980, İstanbul doğumlu. Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi, doktora tezini Paris 1 Üniversitesi’nde Aristoteles'in ruh anlayışı üzerine yazdı. Gilles Deleuze’ün Bergsonculuk (Otonom, 2006), Kıvrım, Leibniz ve Barok (Bağlam, 2006), Issız Ada ve Diğer Metinler (Ferhat Taylan ile, Bağlam, 2009) ve Anlamın Mantığı (Norgunk, 2015) kitaplarını çevirdi. Cogito dergisinin "Gilles Deleuze: Ortadan Başlamak" başlıklı Deleuze özel sayısının editörlüğünü yaptı (sayı 82, Kış 2016).

 

 

Hakan Yücefer’le ‘’devlet, hakikat ve demokrasi’’ semineri’nin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

Başlama tarihi ve saati: 3 nisan 2019 / 19.00-22.00 (6 hafta her Çarşamba)

Fiyat: Tam 180TL, öğrenci 120TL, tek ders ücreti tam 40TL, öğrenci 30TL