Grimm Kardeşler
2.
sezon

· KADRO

· GALERİ / FRAGMAN

· BASINDA ÇIKANLAR

· SEANSLAR07.01.2017 tarihinde oynanmaya başlandı.


FAMİLY PLAY: GRİMM KARDEŞLER

 

Grimm Kardeşler yazım sürecinde de sahneye koyma sürecinde de bir “family play”; yani çocukların ve yetişkinlerin aynı anda izleyip, üzerinde farklı yorumlar yapabileceği bir oyun olarak kurgulandı. Bu kavramı, çevirisinin ortaya çıkarabileceği yanlış anlaşılmalar sebebiyle ülkemizde hep biraz çekinilerek kullanıldı ve bu yüzden ne yazık ki çok yaygınlaşamadı.

 

Kavramın dilimize “Aile oyunu” şeklindeki çevirisi, yaygın kullanılan “aile salonu” gibi toplumsal cinsiyet merkezli ve doğrudan ayrımcılığa dayanan bir algı yaratıyor, haklı olarak. Oysa yaş sınırı olmayan oyunları belirtmek için bulunmuş ve günden güne bizi toplumsal olarak derin bir bunalıma iten “kan bağı” ilkesiyle hiç ilişkisi olmayan bir kavramdır. Bu yüzden “family play”i çevirmeden olduğu gibi kullanmayı tercih ettik. Umarız düşündüğümüz gibi yetişkinler de çocuklar kadar zevk alır Grimm Kardeşler'den.

 

İyi seyirler…

 

Senem Cevher & Çağrı Yılmaz

 

Charlotte, Wilhelm ve Jacob Grimm aynı evde yaşayan üç kardeştir. Günlerini birbirlerine masallar anlatıp, bu masalları canlandırmakla geçirirler. Kukla ve manuel sinema ile tasarlanan oyunda seyirciler bir masal yolculuğuna çıkar; Hansel ve Gretel, Külkedisi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile tanışır.

 

Yazan: Senem Cevher, Çağrı Yılmaz

Yöneten: Senem Cevher

Sahne, Kukla ve Maske Tasarımı: Çağrı Yılmaz

Işık Tasarımı: İrfan Varlı

Kostüm Tasarım: Funda Çebi

Müzik: Cenap Oğuz

Hareket Tasarım: Yeşim Coşkun

Afiş Tasarımı: Bengi Günay

Yönetmen Asistanı: Mustafa Polat

 

Oyuncular:

Charlotte:Gül Altınok

Wilhelm: Mustafa Polat

Jacob:Ozan Dağara

 

Süre: Tek perde 45'

 

+6

 

Katkılarından dolayı Nilüfer Belediyesi'ne teşekkür ederiz.