Ferit Burak Aydar'la "Edebiyat Teorisine Giriş"

En İyi Yazar Ölü Yazardır – Edebiyat Teorisine Giriş

 

Ferit Burak Aydar

 

Yazarın özgürlüğü mü eserin özgürlüğü mü? Edebiyat eserleri yazarlarının dünya görüşlerinin dolaylı ya da dolaysız yansımaları mıdır, yoksa sanat eseri özerk bir varlık mıdır? Edebiyat eseri yazarına mutlak bağımlı, onun tamamen bilinçli olarak hükmedebildiği bir ürün müdür, yoksa çoğu zaman sanatçıların farkında olmadan, eski tabirle Dionysosçu dürtüyle yarattıkları bir giriftliğe mi işaret eder? Edebiyat, özgürlük demekse; bu özgürlük, nihayetinde, eserlerin kendi yaratıcılarından bile bağımsızlaşacak şekilde her türlü boyunduruğu reddetmelerinde saklıdır.

Bu seminerde edebiyat okumalarına bir temel sağlayacak belli başlı edebiyat akımları ele alınacak. Edebiyat tarihine damga vurmuş klasik eserlerden giderek, temel kavramlar, düşünceler, eleştiri okulları karşılaştırmalı olarak incelenecek.

 

1. Hafta – Edebiyat Eleştirisine Giriş. Kavramlar. 

2. Hafta – Yazarın Doğuşu ve Ölümü

3. Hafta – Gerçekçilik

4. Hafta – Marksist Eleştiri

5. Hafta – Feminist Eleştiri

6. Hafta – Modernizm ve Postmodernizm

 

 

Ferit Burak Aydar

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Yazar, çevirmen-editör. William Shakespeare, Terry Eagleton, Fredric Jameson, Charles Dickens, Edward Said, György Lukács, David Hume, V.İ. Lenin, Daniel Defoe gibi yazarların kitapları başta olmak üzere yayımlanmış 80’den fazla çevirisi vardır. Ayrıca Toplumsal Tarih, Birikim, Cogito, Kitap-lık gibi dergilerde, BirGün ile Agos gazetelerinde ve Eurosport ile K24 platformlarında yazıları yayımlanmıştır. İspanya İç Savaşı’nın İzinde (2017) ve 1917: Devrimin Rapsodisi (2017) başlıklı iki eseri vardır. "Hamlet'in Bağlanan Basireti Üzerine Bir İnceleme" başlıklı son kitabı önümüzdeki aylarda yayımlanacak.

 

Ferit Burak Aydar’la ‘’Edebiyat Teorisine Giriş’’ seminerinin tarih, saat ve

fiyat bilgileri:

 Başlama tarihi ve saati: 13 Kasım 2019 / 19.00-22.00 (6 hafta her Çarşamba)

 Fiyat: Tam 180TL, öğrenci 120TL, tek ders ücreti tam 40TL, öğrenci 30TL