FERİT BURAK AYDAR - KLASİK OKUMALARI 1

Tarihin en bilinen hikâyelerinden Robinson Crusoe 300 yaşında!

“Nasıl zamanında ailemi bırakıp palamarı kopardıysam şimdi de rahat batıyordu; gitmem lazım diyordum, gitmeli, ölçüsüz bir arzunun peşine takılmalıydım,” diyen Crusoe, tutkuları, duyguları ve kuruntularıyla ıssız bir adadaki adamın hikâyesinden öte, modern insanın varoluş sorunlarının simgesi haline gelmiştir.

Böyle olunca Daniel Defoe’nun şaheseri bir edebiyat klasiği olmanın da ötesine geçip, Marx’tan J.S. Mill’e Rousseau’dan Derrida’ya kadar birçok parlak düşünürün farklı dünya görüşlerini aktarırken yararlandıkları bir kaynağa da dönüşmüştür.

Yayınlanışının 300. yıldönümü vesilesiyle Robinson Crusoe’nun yeni ve özgün bir çevirisini yayımlayan edebiyat eleştirmeni ve tarihçi Ferit Burak Aydar, iki bölüme ayırdığı bu seminerde ilkin kitabın siyasi ve tarihi içerimlerini irdelerken, ikinci kısımda edebi değerini ele alacak.

 

 

 

 

Ferit Burak Aydar

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Yazar, çevirmen-editör. William Shakespeare, Terry Eagleton, Fredric Jameson, Charles Dickens, Edward Said, György Lukács, David Hume, V.İ. Lenin, Daniel Defoe gibi yazarların kitapları başta olmak üzere yayımlanmış 80’den fazla çevirisi vardır. Ayrıca Toplumsal Tarih, Birikim, Cogito, Kitap-lık gibi dergilerde, BirGün ile Agos gazetelerinde ve Eurosport ile K24 platformlarında yazıları yayımlanmıştır. İspanya İç Savaşı’nın İzinde (2017) ve 1917: Devrimin Rapsodisi (2017) başlıklı iki eseri vardır. "Hamlet'in Bağlanan Basireti Üzerine Bir İnceleme" başlıklı son kitabı önümüzdeki aylarda yayımlanacaktır.

 

 

 

 Ferit Burak Aydar’la ‘’ 300. Yılında Robinson Crusoe ’’ seminerinin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

 

                       Başlama tarihi ve saati: 18 Ekim 2019 / Cuma / 18.00-22.00 (tek gün)

 

                                                  Fiyat: Tam 30TL, öğrenci 20TL