Deleuze ve Deleuze&Guattari Felsefesi'nde Cinsel Fark - Öznur Karakaş

Bu seminerde Anlamın Mantığı, Anti-Ödip ve Bin Yayla eserlerinde, eserleri kat eden küçük kız ve Bin Yayla’da sunulan kadın-oluş kavramı üzerinden cinsel farkın nasıl ele alındığına daha geniş siyasi çıkarımları ve çeşitli feminizmlerle ilişkisini de ele alarak bakacağız. Anlamın Mantığı’nda Irigaray’inkine yakın olumlu ve belki de virtüel olarak ele alınabilecek küçük kız figürü paradoks, olumsal nokta, kısmi-neden şeklinde sunulur; bu haliyle dünyanın, bedenin ve öznenin kendine özdeşliğini yıkarak, mümkün bütün serileri kat eder. Bunu pekala semboliği önceleyen olumlu bir cinsel fark tahayyülü olarak okumak mümkündür. Anti-Ödip ve Bin Yayla eserleriyse bu olumlu cinsel farkın ikili cinsiyet rejiminde nasıl kapıldığını, kapitalist özneleşme sürecinde ikili cinsiyet rejiminin nasıl kurulduğunu anlatır.

 

1. Hafta- Anlamın Mantığı’nda cinsel fark: semboliği önceleyen kendinde fark olarak olumlu bir cinsel fark algısı

 

2. Hafta -Anti-Ödip’te cinsel fark: sentezlerin yanlış kullanımları ve ikili cinsiyet rejiminin inşası

 

3. Hafta- Bin Yayla’da cinsel fark: mikro-politika ve kadın-oluş

 

4. Hafta- Mikro-politikada kadın-oluşun yeri

*Bu haftada önceki haftaların bir özetini yaparak bu görüşlerin Deleuze ve Guattari’nin daha genel siyasi projesindeki yeri ve mikro-politikası açısından önemine, yine çeşitli feminist kuramlarla ilişki içerisinde değineceğiz.

 

 

Öznur Karakaş

 

Boğaziçi Üniversitesi çeviribilim bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Galatasaray Üniversitesi’nden, daha sonra Europhilosophie programı çerçevesinde L’UniversitéToulouse-Jean Jaures ve Charles Üniversitesi’nden felsefe yüksek lisans diploması almıştır. UniversitatOberta de Catalunya’da Gezi Hareketi’ni Deleuze-Guattari’nin assemblage kavramı üzerinden ele aldığı, (feminist) bilim-teknoloji çalışmaları, yeni materyalizm, siyaset felsefesi ve sosyoloji alanlarını kat eden teziyle doktora eğitimini tamamlamıştır. Aynı zamanda mütercim ve tercüman olan Karakaş, çalışma alanlarında çeviriler de yapmaktadır.

 

 

Öznur Karakaş’la ‘’Deleuze ve Deleuze&Guattari Felsefesi'nde Cinsel Fark’’ seminerinin

tarih,saat ve fiyat bilgileri:

Başlama tarihi ve saati: 7 Mayıs 2019 / 19.00-22.00 (4 hafta her salı)

Fiyat: Tam 120TL, öğrenci 80TL, tek ders ücreti tam 40TL, öğrenci 30TL