Büke Erkoç - Tiyatro Çalışanları İçin Sahne Yönetimi

Bu seminer sahne arkasındaki tiyatro çalışanlarını, Türkiye tiyatrosunda daha yerini bulamamış; fakat Avrupa ve Kuzey Amerika tiyatrosunda önemli bir yer tutan "Stage Management" yani "Sahne Yönetimi" departmanı hakkında bilgilendirmeyi amaçlar.

 

 

1. Hafta:

- Sahne yönetimi nedir?

- Sahne yöneticisi ne iş yapar? Prova alanındaki görevleri nelerdir? Oyun öncesinde, sırasında ve sonrasında sorumlulukları nelerdir?

- Programlama nasıl yapılmalıdır?

- Departmanlar arası ilişkileri nasıl kurulmalıdır ?

 

 

2. Hafta:

Bu seansta birinci seansta bahsedilen konular örnekler ile gösterilecektir. Konu başlıkları aşağıdaki gibidir:

- Tasarım ve prodüksiyon toplantıları raporları nasıl tutulmalıdır?

- Prova raporu nasıl tutulur?

- Reji metni nasıl kodlanır ve kullanılır?

- Teknik kağıt nedir ve nasıl hazırlanır?

- Q2Q nasıl yazılır?

- Teknik hafta nasıl programlanmalıdır?

 

 

 

 

Büke Erkoç

 

Büke Erkoç İstanbul'da doğdu ve lise yıllarında Kanada'ya taşınıp uzun yıllar Ontario eyaletinde yaşadı. Lisans eğitimini Toronto Universitesi Drama, Theatre & Performance Studies bölümünde yönetmenlik ve oyunculuk çift anadallarinda 2019 yılında tamamladı. Lisans eğitiminde yan dalı Production & Design (prodüksiyon ve tasarim) olduğu için sahne yönetimi dersleri alma fırsatı oldu. Hemen ardından, aynı üniversitede Dramaturji alanında yüksek lisans yaptı.  2015 yılından beri biri Djanet Sears'in yönettiği Incendies oyunu olmak üzere birçok oyunda sahne yönetimi (stage management) departmanında çalıştı, Martha Ross'un yönettiği House on Fire oyununda kolektif yaratımda ortak yaratıcı olarak görev aldı, biri Peter Fechter: 59 Minutes olmak üzere iki oyun yönetti ve Toronto'da 2018 yılında sahnelenen Pacamabo oyununun dramaturji departmanında görev aldı. Büke genç bir yönetmen ve dramaturg adayı. Şu anda Paris'te yaşıyor ve Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq'da fiziksel tiyatro, kolektif yaratım ve clown üzerine formasyonuna devam ediyor.

 

 

 Başlama tarihi ve saati: 14 Kasım 2020 / 14.00-16.00 (2 hafta- cumartesi)

 

Fiyat: Tam 40TL, öğrenci 20TL