Berfin Orman

1993 yılında Köln’de doğdu. Kuruluşundan bu yana (2013) moda sahnesi’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Felsefe ve Orta Doğu Bilimleri mezunu olan Berfin Orman, Almanya’da ve Türkiye’de yönetmen asistanı olarak görev yaptı.

Moda Sahnesi’nde Kemal Aydoğan’ın yönettiği Hamlet ve Roberto Zucco gibi oyunlarda asistan olarak çalıştı. Thalia Theater’da Jette Steckel, Ewelina Marciniak, David Ndjavera ve Charlotte Sprenger’a asistanlık yaptı.

 

Uluslararası tiyatro projelerinde yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmekte ve moda sahnesi için 2023 yılında sahnelenmek üzere iki oyun hazırlamaktadır.

Almanya’da Thalia Theater başta olmak üzere çeşitli tiyatrolarla yönetmen olarak çalışmaları devam etmektedir. Thalia Theater’da kendi yazdığı “Hanans Geschichte” adlı kısa öyküyü oyunlaştırıp, yönetmiştir.

 

Çalışmalarında kişisel hikayesi ile ilgili bağlar da kurarak, sosyal farkındalığa ve feminist bakış açısına önem verir.

 

International Theater Institute adlı ITI Germany’de burs programı kapsamında eğitim almaktadır. 2023 yılında Temmuz ayında yapılacak olan Theater der Welt Festivaline burs sanatçısı olarak dahil olacaktır.

 

Moda Sahnesi’nde yönetmen olarak ilk çalışmasını Mayıs/Haziran 2023 tarihinde hayata geçirecektir.

Fotoğraf: Armin Smailovic