Bedirhan Dehmen - Yönetmen / Koreograf

1978 İstanbul doğumludur. 1995-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK), 2000-2006 yılları arasında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) bünyesinde üretilen projelerde dansçı ve reji olarak yer aldı. 2007’den bugüne, İstanbul sahne sanatları alanından sanatçılarla ve misafir koreograflarla birlikte bağımsız projelerde koreograf ve dansçı olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

Koreografisini yaptığı eserler arasında Güneşli Pazartesi (2008, Şafak Uysal’la birlikte), Tevhid/Birlik/Oneness (2010, Şule Ateş’le birlikte), biz (2014), Ezel Bahar (2015), Kuşlar Meclisi (2015, Çiğdem Selışık Onat’la birlikte), Dolunay (2015) ve Mecnun ve Leyla (2017) bulunmaktadır.

 

Koreografisini yaptığı eserler Moda Sahnesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, garajistanbul, Süreyya Operası, Fulya Sanat Merkezi, Şinasi Sahnesi, Maxim Gorki Tiyatrosu (Berlin), Suzanne Dellal Dans ve Tiyatro Merkezi (Tel-Aviv), Megaron (Atina), Pavillon Noir (Aix en Provence), Teatri di Vita (Bologna), Les Halles de Schaerbeek (Brüksel), vd. pek çok yurtiçi ve yurtdışı mekanda sahnelendi.

 

Lisans ve yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlayan Dehmen,“20. yy’ın son çeyreğinde Dans-Tiyatro Buluşması: Bausch, Wandekeybus, Newson” başlıklı tez çalışmasıyla İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Dans tarihi/kuramı, fiziksel tiyatro, dans ve dramaturji, kompozisyon alanlarında çalışan Dehmen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Çağdaş Dans Anasanat Dalı’nda öğretim üyesidir; ayrıca Koç Üniversitesi’nde ders vermektedir.