Suzi Asa - Sesteki Parazit: İstenmeyen Misafir, Gürültü Üzerine Düşünmek

Atölyenin adı Michel Serres’in kitabı ‘The Parasite’ın ismini taşıyor. Parazit, sözlük tanımlarında ‘arzu edilmeyen karışıklık’ ya da ‘medya aygıtlarının yayınına karışan yabancı ses veya cızırtı’ hatta ‘herhangi bir işte, olayda sorun çıkaran kimse’ diye tanımlanıyor. Serres’in parazit tanımı ise bu sözlük tanımlarından biraz daha farklı. Ona göre parazitler, aynı bir bedenin içinde var oldukları gibi,kendileri küçük ama etki alanları büyük oluşumlar. Parazitler, insan yaşamına ve düşüncesine çeşitlilik katabilen ve zenginleştirici bir karmaşa oluşmasını sağlayan varlıklar. Aynı ses gibi! Ben de bu atölyede gürültü/karmaşa – ses/sessizlik gibi temalar üzerine düşünmek ve bunu katılımcılarla çeşitli okumalar eşliğinde (‘noisetheory’ literatürünü baz alarak) paylaşmak niyetindeyim.

 

 

 

Hafta (13.01):

 

Sesin Ontolojisi: Ne demek bu gürültü?

 

Michel Serres ve Greg Hainge eşliğinde sesin varlığının anlamına bir giriş niteliğinde gerçekleşecek bu oturumda şu sorular etrafında düşünmeye başlayacağız: Gürültüden öncesi var mıydı? Gürültüden geriye ne kalır? Peki ya gürültünün sınırlarını çizmek mümkün mü?

 

 

Hafta (20.01):

 

Bozguna Uğratan Gürültü ve Politik Gürültüler

 

Bu hafta bize Jacques Attali eşlik ediyor. Gücün gürültüyle ilişkisini anlamak için çok da uzağa bakmamıza gerek olmadığını göreceğiz. Çoğunluğun çıkardığı sesler, azınlığın gürültüsünden daha mı kuvvetli sayılır acaba? İki öğretmenin açlık grevine girmesinin doğurduğu sesler ve ya Hrant Dink’in cenazesinde slogan atmama kararının büyüttüğü sessizlik nasıl anlamlar taşır?

 

Hafta (27.01):

 

Sessizliğin Anlamı ve Gündelik Hayattaki Gürültüler

 

Bu hafta sessizlik ile sessizliği dinlemenin anlamını Salome Voegelin’den duyacağız. John Cage’in ünlü ‘sessiz’ eseri 4’33 ile sessizliği anlamlandırmaya çalışırken gündelik hayatın gürültüsünden bizim sessizliğimize de nelerin sızdığını konuşacağız.

 

 

Hafta (3.02):

 

Gürültü ve Duyular/Duygular

 

Acı hissetmenin gürültüyle nasıl bir ilişkisi olabilir? Başkaldırılardaki gürültü nasıl öfke doğurur? Önce görür müyüz yoksa duyar mıyız? Bu gibi duygulanımları ya da duyumsamaları konuşurken bize Marie Thompson gibi bazı ses teorisyenleri de eşlik edecek. Katılımcı sayısına/istekliliğe bağlı olarak son oturumda Moda civarında ses yürüyüşleri ya da ses görselleştirmeleri de gerçekleştirebiliriz.

 

 

 

Suzi Asa

 

Eylül 2019 itibariyle Amsterdam Üniversitesi ‘Kültürel Analiz’ araştırma yüksek lisans programından mezun oldu. Üzerinde çalıştığı tezi zaman felsefesi ve zaman politikaları eleştirisi üzerineydi. Kapitalist, militarist ve çizgisel zaman anlayışlarının eleştirisi üzerinde çalıştı ve bu zaman anlayışlarına alternatif oluşturabilecek çoğul/çoklu ve süreçsel zamanlar üzerine düşündü. Öncesinde Koç Üniversitesi’nde Psikoloji ve Medya Görsel Sanatlar çift ana dal lisans programlarından mezun oldu. Kendine kalan zamanında karışık teknik çizim çalışmaları da yürütüyor.Koç Üniversitesi radyosu (KURadyo) eski yönetim kurulu üyesi ve radyocularından. Bu atölyenin müzik/ses ilişkisini de sadece eğitimine değil bir miktar da radyoculuğuna borçlu.

 

 

 

Suzi Asa ile ''Parazit: İstenmeyen Misafir'' seminerinin tarih, saat ve fiyat bilgileri:

 

Başlama tarihi ve saati: 13 ocak 2019 / 19.30-21.30 (4 hafta her pazartesi)

 

Fiyat: Tam 120TL, öğrenci 80TL, tek ders ücreti tam 40TL, öğrenci 30TL